Stabil Lunds BK-seger som hakar på i toppen: ”Vi är otroligt svårslagna”
Fyra raka segrar och hållen nolla i tre av dessa.
Lunds BK hakar på i toppen av tran Södra och ser både vassare, bredare och bättre ut än på många år.
2-0 mot krislaget J Södra var en om inte en hämtas, så åtminstone inte en total krafttömning.
– Om det blir två lag som rycker och tar många poäng, då kommer vi att vara ett av de två lagen, säger coach Jussi Kontinen inför fortsättningen.
Lunds BK var bra även förra säsongen. Poängmässigt vid samma tidpunkt rentav bättre.
Men frågan är om det inte är ett stabilare Lunds BK. Et lag som torde bli starkare i höst istället för som i fjol; svagare.
Hemma mot konkursmässiga nästjumbon J Södra, som är på väg att Skene från Superettan till division två, var 2-0 en hämtis på fyrans växel.
– Det kanske inte vara fyrans växel i första halvlek, rättar coach Jussi Kontinen för att sedan svepas med i optimismen:
– Men vi är otroligt stabila bakåt. De har en målchans, på hörna, i första halvlek. Det var allt. Vi slarvade visserligen bort senare delen av första halvlek med enkla bolltapp och de fick hålla i bollen. När vi inte själva väljer att det blir så så är det frustrerande för en stund.
– Vi gick in i pausvilan medvetna om att vi är fysiskt och psykiskt starka och ska vara som starkast i andra halvlek. Då brukar vi forcera mer och komma till tydligare genombrott. Precis så blev det nu.
– Jag gillar att det var så lugnt och koncentrerat i omklädningsrummet i paus. Ingen skrek att det var för djävla dåligt eller så. Alla visste att det fanns fler växlar.
Det dröjde knappt tio minuter in på andra halvlek innan ledningsmålet kom.
– 1-0-målet kom utifrån våra grundidéer; en diagonalpass som öppnar upp. Visserligen kunde de bryta tillfälligt, men vi återerövrade bollen genom Erik Persson som valde att avsluta själv. Han har en riktigt fin avslutsfot och kommer han i de lägena känns det som mål varje gång… Erik är en egen produkt som var borta stora delar av förra året. Han avgjorde mot Tvååker och gjorde 1-0-mået idag.
– Sedan stängde vi ner dem i andra halvlek. Det kändes väldigt tryggt. Samtidigt vill vi inte backa hem för långt. Jag ville ha längre anfall – och bytte därför in comebackande Eddie Tran. Man märker att motståndarlag som ska gå för kvittering blir frustrerade när de inte får tag i bollen och då passar Tran in perfekt…
2-0-målet kom i 84:e.
– Thellsson sprang sig fri på kanten och till slut hittade bollen fram till Linus Olsson som fick stöta in den i öppen mål. Hela andra halvlek kändes väldigt stabilt.
– Viktigast: vi är otroligt svårslagna. Det började för 2,5 år sedan och detta år har vi tillräcklig kvalitet framåt för att vinna matcherna vi kanske inte vann tidigare.
Samtdigt poängterar Jussi:
– Vi är faktiskt en poäng sämre än samma skede förra säsongen. Vi hade 34 poäng på de 15 första omgångarna förra året. Det kommer inte krävas lika många poäng för att komma topp två denna säsong. I år, om det blir två lag som rycker och tar många poäng, då kommer vi att vara ett av de två lagen. Jag tror inget lag förutom vi eller Falkenerg tar 60 poäng.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se