Analys av EM 2024: Slutspelskandidater och potentiella mästare
När denna artikel skrivs är den första omgången av gruppspelet i EM 2024 färdigspelad. Jag tänkte nu ta mig en titt på det nuvarande läget i grupperna.
Resultaten hittills
Trots att Sverige inte lyckades kvalificera sig till EM är Allsvenskan pausad, och för mig som fotbollsfantast ligger därför full fokus på Europamästerskapet. Jag analyserar grupperna i ordning, så först ut är grupp A:
Grupp A
För mig känns grupp A mer eller mindre avgjord, trots att det bara är en match spelad. Hemmanationen Tyskland inledde med en utklassning av Skottland. Matchen slutade med en odiskutabel 5 – 1 seger till tyskarna. Tyskland kommer av allt att döma vinna gruppen, med Schweiz på andraplats.
I kraft av att vara hemmanation har Tyskland dessutom en stor chans att gå hela vägen och ta hem guldet. Min magkänsla säger dock annat.
Grupp B
Som det i skrivande stund ser ut i grupp B lär det sluta med att Spanien och Italien går vidare. Jag tror på Spanien som gruppvinnare och Italien som tvåa i gruppen som även innehåller Kroatien och Albanien. De två förstnämnda lagen tillhör också favoriterna till att vinna guldet.
Grupp C
Grupp C har startat trögt. England, som besegrade Serbien med 1–0 i den första omgången, kan mycket väl gå långt i turneringen. Det är låga Euro odds på att de blir slutvinnare, men jag tror inte att det kommer bli så.
Det på pappret starka danska laget inledde med en 1–1 match mot Slovenien. Detta kan mycket väl bli en grupp där trean också går vidare. Jag gissar på att England vinner gruppen, att Serbien tar andraplatsen, medan Danmark blir trea.
Grupp D
I grupp D tror jag stenhårt på Frankrike. De är dessutom min favorit till att ta hem guldet. Nederländerna lär också gå vidare, men de tillhör inte mina guldkandidater. Jag tycker inte att de är på samma nivå som i fornstora dagar, framför allt inte offensivt sett.
Grupp E
Grupp E är den mest svårtippade enligt mig. På förhand hade jag sett Belgien som en given gruppvinnare, men de inledde svagt och förlorade mot Slovakien. Det här kan också bli en grupp som vi får se en trea gå vidare från. Däremot finns det för mig ingen guldkandidat i den.
Grupp F
I grupp F blev det i första omgången en riktig holmgång mellan Turkiet och Georgien som Turkiet till slut vann med 3–1. Dessutom vann Portugal, en av mina guldfavoriter, mot Tjeckien med 2–1.
I Portugal gör Cristiano Ronaldo sin sjätte EM-turnering, mer än någon annan spelare, och kan också bli turneringens äldste målskytt någonsin. Det hade tveklöst varit ett värdigt slut på karriären för en av de bästa spelarna sporten har sett.
Mina fem favoriter
Dessa är, i rangordningen som följer, mina fem favoriter till guldet:
- Frankrike
- Portugal
- Tyskland
- Italien
- Spanien
Andra kandidater
Även om magkänslan säger annat går det inte att förneka att följande lag också kan gå hela vägen:
- England
- Nederländerna
- Danmark
- Kroatien
- Belgien
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se