Läget just nu…tränare Daniel Pode i IFK Klagshamn
Läget just nu…Daniel Pode, tränare i IFK Klagshamn.
Hur går tankegångarna efter 11 spelade omgångar? Vad har sett bra ut – och vad har varit bekymmersamt?
– Bekymmersamt var vår start där vi inte alls fick ihop det. Men de senaste omgångarna har vi börjat komma igång bortsett från IFK Malmö matchen.
Vad behöver ni förbättra alternativt ”spinna vidare på”?
– Allt. Vi behöver fortsätta kriga- i varje match.
Vilka spelare har överraskat positivt och på vilket sätt?
– Ingen som har överraskat, vet vilken nivå dem håller.
Vilka konkurrenter/lag har imponerat på dig hittills – och vilka har mest att jobba på?
– Tycker Linero var bra när vi mötte dem i våras, vilka som har mest att jobba på får dem själva svara på.
Fritt fram för dig som tränare att slipa på brännan i sommar, eller behöver truppen spetsas till?
– Det ena behöver inte utesluta det andra. Vi får se vad som händer under uppehållet.
Finns det redan nu någon särskild match eller någon annan händelse under året som du ser fram emot lite extra?
– Matchen mot LB07 den 1/9 när vi har Klagshamnsdagen kan förhoppningsvis bli en folkfest.
Idag spelar ni er näst sista match för vårsäsongen då ni möter den värsta (?) tänkbara motståndaren i Linero IF på hemmagräs. Vad vet du om era motståndare?
– Vet att det är ett väldigt bra lag med många duktiga spelare och tränare. Det kommer bli en tuff match, men vi är inte så pjåkiga vi heller.
Fotbolls EM pågår för fullt. Vilket match ser du mest fram emot att se?
– Finalen.
Foto: Lola Nilsson
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se