HIF reser till Växjö – Rogne tillbaka, Hellborg saknas
18 spelare är uttagna till HIF:s bortamatch mot Öster.
Bland dessa återfinns lagkapten Thomas Rogne, som missade senaste matchen mot Örebro.
På måndagskvällen spelar HIF borta mot Öster i en match strax under den absoluta toppen av Superettan.
HIF ligger åtta, tre poäng bakom fyra Öster, som i sin tur är en poäng under Sandvikens IF på allsvensk kvalplats.
Avspark: Klockan 19.00 på Visma Arena.
HIF kommer till matchen med två vinster i följd. Senast blev det 1–0 hemma mot Örebro – lagets första hemmaseger i år. På bortaplan har man däremot bara förlorat en match.
Öster spelade senast 1–1 hemma mot Östersund och förlorade före det borta mot Brage, vilket gjort att man tappat mark i toppstriden. Man har dock ännu en intakt förlustnolla hemma.
I HIF:s matchtrupp saknas mittfältaren Adam Hellborg, som är febersjuk, enligt HIF:s officiella hemsida. Övriga spelare i truppen är tillgängliga för spel. Hellborg ersätts i matchtruppen av Sumar Almadjed.
Dessutom är mittbacken Thomas Rogne, som missade Örebromatchen (1–0) på grund av en känning, tillbaka. Därmed får Daniel Bergman inte följa med till Växjö.
Även Simon Bengtsson och Anton Nilsson är utanför matchtruppen.
HIF:s matchtrupp:
Målvakter: Kalle Joelsson, Nils Arvidsson
Backar: Benjamin Örn, Jon Birkfeldt, Thomas Rogne, Wilhelm Nilsson, William Westerlund, Dennis Olsson
Mittfältare: Sumar Almadjed, Ervin Gigovic, Lukas Kjellnäs, Wilhelm Loeper, Arian Kabashi, Milan Silva Rasmussen
Anfallare: Benjamin Acquah, Adrian Svanbäck, Amar Muhsin, Taylor Silverholt
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se