Kristianstad IK – från Hockeyallsvenskan till Tvåan på två år
Kristianstad IK tvångsnedflyttas till Hockeytvåan.
Detta sedan klubben inte beviljats elitlicens för den kommande säsongen.
Föreningen meddelar att man planerar att överklaga beslutet.
Kristianstad IK ledde Kvalserien till Hockeyallsvenskan inför sista omgången i våras – men missade uppflyttning med tre poängs marginal.
På lördagen kom beskedet från Svenska Ishockeyförbundet att föreningen istället tvångsnedflyttas från Hockeyettan, till Hockeytvåan.
Skälet är att man, liksom tre andra Hockeyettan-klubbar inte beviljas elitlicens.
Så här motiverar Licensnämnden för Hockeyettan besluten i ett pressmeddelande:
”Kristianstads IK beviljades dispens i förra årets licensprövning efter att ha uppvisat en handlingsplan för att klara kapitalkravet till årets prövning. Av handlingarna som föreningen skickat in till årets prövning, framgår att föreningen har ett negativt kapital och den inskickade handlingsplanen visar inte att det egna kapitalet kommer att kunna återställas under innevarande period.”
Ett krav för att få spela i Hockeyettan är att deltagande förening har ett eget kapital som motsvarar minst åtta procent av föreningens samlade intäkter.
KIK har istället ett negativt eget kapital om drygt 1,25 miljoner kronor. Man gjorde ett minusresultat om 66000 kronor den gångna säsongen och föreningens eget kapital minskade ytterligare från 1,19 miljoner kronor.
”Den av föreningen ingivna handlingsplanen visar inte heller att det egna kapitalet kommer att kunna återställas under det kommande verksamhetsåret. Vidare har framgått att föreningens solvens kan ifrågasättas; Kristianstad IK har en kassa per den 30 april 2024 om 212 tkr, och bl.a. totala skatteskulder om 1 492 tkr beträffande vilka det saknas avbetalningsplan för 900 tkr.”, skriver Licensnämnden.
Inför förra säsongen beviljades Kristianstad IK, då i Hockeyallsvenskan, inte elitlicens för spel i näst högsta serien säsongen 2023-24. Istället flyttades man ned till Hockeyettan. Nu ser det alltså ut att bli ytterligare en nedflyttning, men Kristianstad IK planerar att överklaga beslutet till Svenska Ishockeyförbundets Överklagandenämnd. Styrelsen skriver på föreningens Facebook-sida att:
”Just nu är det en tung tid för alla med ett grönt hjärta – så även för oss. Efter att vi i styrelsen suttit i ett långt möte i dag och noggrant gått igenom materialet från licensnämnden så anser vi att det kan finnas fog för ett relevant överklagande av beslutet och detta kommer skickas in under kommande vecka.”
Utöver Kristianstad IK är beslut om nedflyttning även fattade för Bäcken HC, KRIF Hockey och Strömsbro IF.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se