Tränarskifte i BK Flagg
Philip Jacobsen (bilden) lämnar BK Flagg efter en och en halv säsong.
Mirre Gimtell tar över.
Tränarskiftet har redan ägt rum och Gimtell har haft två träningar med laget.
Flagg har haft en tung vårsäsong i division fem med 1-1-11 på 13 matcher och -32 i målskillnad. Upp till kvalplats är det nio poäng.
Klubben skriver:
”Mirre är en väldigt erfaren tränare och har tränat seniorer i ungefär 20 år. Han har erfarenhet från div 1, div 2, div 4 och även 5 där han har tränat klubbar som Höllviken, Åkarp, Klagshamn, mm för att nämna några.
Mirre tas in för att hjälpa flagget hålla sig kvar i femman.
Philip kom till klubben mars 2022 där ansvaret var U19. Den säsongen med Philip som tränare så vann U19-laget den serien överlägset.
Hösten 2022 fick Philip rycka in för att bygga upp A laget inför säsongen 2023 efter många ändringar i klubben. Han ledde laget som huvudtränare i 1,5 säsonger fram tills nu.
Efter beslut av lagledningen kommer ansvaret för laget skötas av en ny tränare med omedelbar verkan, som kommer presenteras här snart.”
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se