Efter Dösjöbros Gothia Cup-succé: ”Vi kan utmana alla med vårt enorma Dösjan-hjärta”
Dösjöbro IF:s F17 var med i Gothia Cup och det gick väldigt bra för de skånska tjejerna. De vann sin grupp, men åkte ur i kvartsfinal efter straffsparksdramatik.
– Vi tar med oss den fina fotbollen vi presterade, samt den lagsammanhållning vi har, säger tränare Jimmie Andersson till Skånesport.
Dösjöbro vann sin grupp före amerikanska Minnesota Thunder Academy, norska Fana Fotboll, samt svenska Mölnlycke IF och Sickla IF 2.
I åttondelsfinalen blev det sedan seger mot amerikanska FCNE innan resan tog slut i kvartsfinalen mot Islingby IK/IK Brage.
Skånesport har tagit ett snack med lagets tränare Jimmie Andersson.
Hur vill du summera ert deltagande i Gothia Cup? Hur viktigt tror du att ert deltagande i cupen kommer att påverka laget under höstsäsongen?
– Vi gör ett väldigt bra Gothia där vi är nöjda med väldigt mycket, bland annat att vi spelar en väldigt fin och offensiv fotboll oavsett vem vi möter men gör det även väldigt bra defensivt vilket visar sig då vi inte släpper in ett enda mål fram till kvartsfinalen. Vi har ett väldigt ungt lag där vi jobbar mycket men den individuella utbildningen samt laget vilket visades upp. Det vi tar med oss är den fina fotbollen vi presterade, samt den fina lagsammanhållning vi har och som blev ännu bättre när vi bodde ihop under en vecka. Detta gör att vi kommer prestera förhoppningsvis ännu bättre som lag under hösten.
På söndag startar ni er serien igen. Ni möter då tabellfyran Sjöstaden DFF Karlskrona som har samma poäng som er. Dina tankar om matchen och motståndarna?
– Vi har revansch att utkräva då vi förlorade mot dem i våras väldigt snöpligt i slutminuten, men vi har tränat på väldigt bra och kommer supertaggade till matchen.
Har det skett några förändringar i truppen inför höstsäsongen?
– Inga förändringar har skett men vi hade väldigt många skador/sjukdomar i våras. Alla dessa är tillbaka fullt ut nu så de kan man nästan se som nyförvärv.
Med tanke på att det är semestertider, hur ser status ut i laget inför matchstarten med tillgängliga spelare?
– Vi har några iväg på semester och en som är iväg med landslaget på Bosön (Ellen André) men vi åker iväg med 15 friska och heltaggade tjejer.
Avslutningsvis, finns det redan nu någon särskild match eller någon annan händelse under hösten som du ser fram emot lite extra?
– Då vi är det lilla laget i från den lilla byn så är alla matcher något extra mot alla elitklubbar där vi bevisat under våren att vi kan utmana alla med vårt enorma Dösjan-hjärta.
Foto: Anders Bengtsson
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se