Topplaget Åhus IF tar emot nedflyttningskandidat – ”Viktigt för oss att vi är påkopplade från minut ett”
Hallå där…Chris Namputu, tränare i serieledande Åhus IF Dam som idag möter IFK Karlshamn i div2 södra.
Förra mötet slutade med en storseger för er, hela 8-0.
– Det blir kul att spela match. Det känns utmanande för alla matcher bär sina egna utmaningar.
Vad förväntar du dig av matchen och vad kan bli avgörande?
– Jag förväntar mig en tuff match då hösten alltid är tuffare än våren. Det viktigt för oss att vi är påkopplade från minut ett till minut 90 plus tillägg. Don’t rest in middle, rest at the end och the end är efter den 5 oktober.
Något som är värt att nämna om era motståndare?
– Det enda jag har koll på om IFK Karlshamn är det som tabellen visar.
Vad tror du det blir för matchbild?
– Tror att det blir en tuffare matchbild än våren, rätt jämn match där bägge lagen kommer gå för seger.
Vad blir nycklarna till en seger?
– Att spela med glädje och vilja!
Status i laget?
– Jag gissar på att vi har seriens minsta trupp, (16+2), tyvärr har vi Frida och Lovisa S på skadelistan. Är glada att få tillbaka Milla och Louise som har varit borta mycket under våren pga skador, tyvärr missar de helgens match pga annat.
Avslutningsvis, största rivalmötet under säsongen i höst är mot laget?
– Alla lag som återstår är våra rivaler. Eftersom alla matcher är tuffa i serien och att ingen går säker så väljer vi att rivalisera alla lag som återstå.
Foto: Daniel Olsson
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se