Hallå där…Timmy Nilsson i Lönsboda GoIF
Hallå där…Timmy Nilsson, tränare i Lönsboda GoIF.
Analys av senaste matchen?
– En mycket bra första halvlek där vi är minst lika bra som Sösdala. Vi skapar många fina chanser men får inte in bollen, men känslan är bra inför 2:a halvlek.
Nöjd med resultatet?
– Nej, Mycket nöjd med första halvlek där jag tycker vi spelar jättebra. Inte rättvist att vi ligger under där. Sen är vi inte med de första 10 minuterna I andra halvlek. När vi släpper in 2-0 så går luften ur en del.
Hur ser du på er kommande match mot Tjörnarps BoIF?
– Vi har revansch att kräva på Tjörnarp. Nu är det en torsdagsmatch som gör att vi får spela uppe på vår B-plan.
Hur ser du på sista delen av säsongen?
– Målet är att fortsätta utvecklas och att ha som mål att spela en offensiv fotboll. Nu börjar Innebandyn dra igång så vi är många i laget som dubblerar.
Vilket mål har ni inför avslutningen av säsongen?
– Fortsätta med en bra känsla i gruppen och ha skoj. Givetvis är målet att vinna alla matcherna.
Till sist, vad blir avgörande för hur det kommer att gå för er i höst?
– Bli mer effektiva i sista tredjedelen. Vi spelar oftast bra fotboll men har problem med det sista och viktigaste (göra mål).
Foto: LGoIF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se