Oscar Carlén efter derbysegern: ”Stor respekt för kulissen i arenan”
Från bra till bättre.
Ystads IF segerstinna start på säsongen toppades när man besegrade IFK Kristianstad på bortaplan med 32-29, trots underläge med fyra bollar en bra bit in i andra halvlek.
– Jag pratar mycket om hur viktigt det är att varje individ stoppar in 100 procent, säger tränare Oscar Carlén.
Det finns mycket att säga om YIF:s insats i Kristianstad Arena. Handbollsmässigt högkvalitativt ur de flesta aspekterna. Men mest kanske det går att ringa in ordet ”lugn”.
– Ibland var det kanske rentav lite för mycket lugn, åtminstone i första halvlek, muttrar Carlén för att sedan fortsätta:
– Det finns en trygghet i gruppen och spelet – ett maskineri som vi byggt upp och spelarnas ansvarar att att sätta in 100 procent
I början var vi lite avvaktande, kanske hade vi lite för mycket respekt för kulissen i arenan och ville inte åka på omställningar mot oss. Om just det pratade vi i halvlek – att våga lite mer och släppa loss en växel till. Det korrigerades även i andra halvlek.
Nu har ni gått rent och dessutom besegrat toppkonkurrenten IFK Kristianstad på bortaplan. Då blir man lite mallig va?
– Nja…det får man väl lov att bli?
Såklart. Men då finns det kanske risk att bli f-ö-r mallig inför nästa uppgift (hemma mot Hammarby 12 oktober)?
– Ja, den klassiska hybrisen. För att undvika det tjatar jag mycket om hur viktigt det är att varje individ stoppar in 100 procent av vad de förväntas bidra med. Oavsett vem det är i truppen. Då får vi ett bra utfall.
Det som slår mig är att många gånger när det går emot lite grand, då är det Jakob Nygren som du matchar hårt. Så var det lite grand idag också. Är det ligans mest underskattade kapten?
– Han betyder väldigt mycket för gruppen, blev matchens lirare senast och var vår bästa spelare i första halvlek mot Kristianstad. Han har gryende form. Som tränare vet jag väldigt mycket vad jag får med Nygren på planen – det gör det lättare för mig att coacha då.
En anledning till att YIF fått en sådan stark start på säsongen beror på att de fått vara relativt skadefria.
– Liam Hultberg har lite problem med knät utan att det är något långvarigt – och sedan har vi Kim Andersson borta också, så vi lappar ihop det lite på vänsternio nu.
Den här gången åkte nu på lite motgångar i 7-5-spelet, som vi skrev om här. Varför spelar ni aldrig 7-6?
– Vi har ett 7-6-spel som jag tror att alla är förhållandevis trygga i. Idag diskuterade vi det som ett alternativ i andra halvlek, men i slutändan behövdes det inte. 7-6 eller 7-5 är helt olika saker, även om man är beredd att lämna målet tomt och har två mittsexor. Men det kommer säkert att dyka upp 7-6-spel från vår sida senare denna säsong.
Ekmarks elva punkter efter slaget om Skåne: ”Som en oundviklig bitter kvarskatt”
Oscar Carlén om tanken bakom 7-5-spelet: ”Det finns en del bakåtsträvare…”
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se