Lundblad om Supertvåans avslutning: Nosaby kvar, Lödde ur, Simrishamn till kval
Bottenstriden i Supertvåan avgjordes under dramatiska former på lördagseftermiddagen.
Nosaby IF låg näst sist inför sista omgången, men vann derbyt mot Kristianstad FC. Tack vare att IFK Simrishamn och IFK Berga samtidigt förlorade undvek de kval. Det ödet drabbar istället Simrishamn.
IF Lödde hade ingenting för att de vann mot IFK Berga och undvek jumboplatsen – i och med Nosabys seger spelar de i trean nästa år.
Förutsättningarna:
Full omgång i Supertvåan och avgörandets timme i bottenstriden var här.
Tre skärmar igång hemma hos mig (med viss fördröjning, då Torns IF–FC Rosengård först skulle ses färdigt).
Tur att toppstriden i alla fall redan var avgjord (Hässleholms IF säkrade seriesegern förra veckan, Kristianstad FC var klara för kval).
• På Bergavik IP: IFK Berga–IF Lödde
• På Vångavallen: IFK Trelleborg–IFK Simrishamn
• På Kristianstad Fotbollsarena: Kristianstad FC–Nosaby IF.
Tabelläget i botten:
11. IFK Simrishamn, 26p. (-20)
—
12. IFK Berga, 24p. (-15)
—
13. Nosaby IF, 23p. (-17)
14. IF Lödde, 21p. (-20)
1. Ledningsmålet
Bara några ögonblick efter avspark skedde den första förändringen i tabelläget.
I Kristianstadsderbyt tog Nosabys Michael Andrew emot en boll i mittcirkeln och skickade iväg en lång djupledspassning till Odunayo Ayonuga, som lyfte bollen förbi målvakt Otto Larsson Wågert.
1–0 till Nosaby mot topplaget Kristianstad FC, som alltså tur inte hade något att spela för – de var redan klara för kval uppåt.
Målet innebar att Nosaby passerade IFK Berga och lämnade nedflyttningsplatsen – bara två minuter in i sista omgången.
De skulle aldrig behöva återvända ned under det där nesliga strecket.
2. IFK Trelleborgs seger
Under resten av eftermiddagen ändrades streckläget bara en gång till.
Strax efter halvtidsvilan rullade mittenlaget IFK Trelleborg sig igenom IFK Simrishamns försvarslinjer. Ismael Hussein passade in bollen i målområdet och Walid Ali satte dit 1–0 för hemmalaget.
Därmed åkte IFK Simrishamn ned under kvalstrecket, medan Nosaby hoppade upp över detsamma.
Simrishamn behövde nu gå för ett mål för att undvika kval – eller något ännu värre – men resultatet blev mest att IFK Trelleborg begåvades med kontringslägen.
Målvakt Filip Malmqvist gjorde flera svåra räddningar och Simrishamns hopp levde in på stopptid – men deras kvalöde beseglades när Hussein snyggt satte en yttersida i krysset.
Till sist satte förra årets succémålskytt i Trelleborg, den skadedrabbade Ilir Tahiri, 3–0.
Sjätteplats för Trelleborg – kval för Simrishamn.
3. Förlorarmatchen i Kalmar
IF Lödde hade på förhand eftermiddagens mest hopplösa uppdrag. För att klara sig kvar behövde de vinna med tre måls marginal mot IFK Berga, samtidigt som Nosaby inte vann mot Kristianstad.
För IFK Bergas del behövdes seger för att de skulle vara säkra på att undvika direkt nedflyttning – och eftermiddagen kunde ha gått i den riktningen.
Matchen i Kalmar spelades mellan de två lag i serien som släppt in flest mål, näst efter IFK Simrishamn.
Det märktes. Det var svängigt och många, många, målchanser.
Lödde började bäst, men i mitten av första halvlek hade Berga ett stort spelövertag utan att sätta dit den. Istället var det bortalaget som bröt isen tidigt i andra
halvlek.
Efter en hörna klackade Jesper Edlund snyggt in 0–1.
Berga stackupp med ett läge för förra säsongens målspruta Peiman Eliassi, samt en möjlighet för tidigare Kalmar-anfallaren Papa Diouf – men Lödde satte en boll till i 52:a – genom specielle målskytten Douglas Dahlström.
Diouf reducerade och i 75:e minuten räddade en av Löddes mittbackar ett avslut på mållinjen.
Ett desperat Berga sökte vidare efter sin kvittering och då kontrade Lödde in två mål till – 1–4 och den krävda segermarginalen var uppnådd, de var förbi Berga i tabellen.
De hade de dock ingenting för, då Nosaby slog Kristianstad.
På Bergaviks gräsmatta var det bara tårar efter slutsignalen.
Bägge lagen på plan hade åkt ur Supertvåan.
4. Nosabys seger
Tillbaka till Krisitanstadsderbyt: Tidig ledning för Nosaby var det alltså, som vi fastslog i punkt 1.
I första halvlek hade KFC varit det lag som hade det mesta av spelet, men strax före paus slog Nosaby till igen.
Efter en serie hörnor från höger stack Alexander Hemborg upp huvudet och skallade in 2–0 till Nosaby.
Första halvlek – en succéhalvlek för det hårt pressade laget.
KFC fick ett gyllene läge att skapa dramatik i 63:e minuten – men David ”Löken” Löfquist dundrade sin straffspark i ribban.
Nosaby spelade uppoffrande – inte minst kaptenen Ameer Naseer Naji Naji, som fick många smällar. De blåfärgade höll undan till derbysegern och spelar i Supertvåan även nästa år.
För Kristianstad FC inleds för övrigt kvalet uppåt nästa helg, mot BK Astrio i en trelagsgrupp där det förstaplacerade laget får möta lag 13 i Ettan.
5. Supertvåan är över
Dagens stora rubrik är att Nosaby löste det. De fick hjälp av både Lödde och IFK Trelleborg och gjorde sitt jobb mot Kristianstad. Ur ett mycket svårt läge undkom de kval – precis som förra säsongen, då de klev upp över kvalstrecket på stopptid i sista omgången.
De gjorde det trots en säsong där de på förhand var nederlagstippade, där de bytt tränare och där de under långa stunder befunnit sig under de där strecken.
Grattis, Nosaby.
För IFK Simrishamn väntar nu ett ovisst kval mot Sölvesborgs GIF, som nyss vände och vann i första kvalrundan mot LB07 (4–2 idag, totalt 4–3).
Simrishamn var seriens poängmässigt sämsta lag under andra halvan av säsongen, med bara två segrar på 13 matcher (tagna i comebackande Pontus Wiktorssons två första matcher).
Utgången är därmed knappast given mot Sölvesborg – och dagens insats skrämde inte Marcus Ekenbergs blekingar.
Lödde: För deras del är nedflyttningen inget fiasko – ingen trodde på nykomlingen inför säsongen och de gick in i Supertvåan med bara en spelare i laget som spelat på den här nivån tidigare – John Henriksson.
Men det måste vara ohyggligt surt för dem att de gjorde det ”omöjliga” som krävdes – de vann med tre måls marginal Berga – och att det ändå inte räckte till en kvalplats.
För Berga är degraderingen, åtminstone så här på 30 mils avstånd, en stor besvikelse. Det satsande laget tillhörde favoriterna inför förra säsongen och hade inför denna värvat in ett tungt namn som Papa Diouf. Det slutade i en jumboplats.
Resultaten, sista omgången:
IFK Berga–IF Lödde 1–4
IFK Trelleborg–IFK Simrishamn 3–0
Kristianstad FC–Nosaby IF 0–2
Österlen FF–Hässleholms IF 0–1
IFK Karlshamn–Räppe GoIF 0–4
IFK Hässleholm–FBK Balkan 1–3
Högaborgs BK–FK Karlskrona 2–1
Sluttabellen:
1.Hässleholms IF, 61p.
—
2. Kristianstad FC, 54p.
—
3. Österlen FF, 45p.
4. Karlskrona FK, 42p.
5. IFK Karlshamn, 40p.
6. IFK Trelleborg, 37p.
7. Högaborgs BK, 37p.
8. Räppe GoIF, 35p.
9. FBK Balkan, 32p.
10. IFK Hässleholm, 29p.
11. Nosaby IF, 26p.
—
12. IFK Simrishamn, 26p.
—
13. IF Lödde, 24p.
14. IFK Berga, 24p.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se

