Thomas Svensson slutar som målvaktstränare i Torns IF efter åtta år – GIF Nike blir nya klubben
Målvaktstränaren Thomas Svensson väljer efter åtta säsonger i Torns IF att sluta sitt uppdrag för att istället hjälpa div4-laget GIF Nike.
– Thomas har en gedigen erfarenhet och en imponerande meritlista, och vi ser verkligen fram emot att ha honom med i vår stab. Hans kompetens och passion för målvaktsträning kommer att bli en stor tillgång för våra spelare och klubben som helhet säger GIF Nike till sitt Instagram.
Tomas, om vi börjar din och säsongens sista match i Torns IF mot Oskarshamns AIK som slutade 1-1. Ett resultat som innebar degradering till Supertvåan 2025. Hur upplevde du den?
– Krampaktigt och nervöst, och tyvärr gick det inte vägen… Det är inte lätt att åka upp till Oskarshamn och hämta hem poäng, det visste vi sedan tidigare.
Hur ser din egen målvaktskarriär ut?
– Jag började i IF Elfsborgz lilliputtar vid fyra års ålder, där spelade man på alla olika platser så då blev det till att känna på målvaktsspel för första gången. Sedan spelade jag i Helsingborgs IF från åtta till tjugo. Därefter blev det två år i Lunds BK innan jag spelade i BK Häcken under fem år.
Vad är det bästa med att vara målvaktstränare … och det sämsta?
– Det bästa med att vara målvaktstränare är att se framstegen som ens adepter gör, se glädjen när de får ihop det och allt funkar. Något som är dåligt kan jag inte komma på.
Om du får plocka ut en specifik räddning från din karriär – vilken vill du lyfta fram då?
– Gjorde en grym räddning uppe i krysset mot Trelleborgs FF borta när jag spelade i HIF:s juniorer, då sprang min bäste kompis hela vägen ner från anfallsposition och skällde ut mig efter noter att jag inte hade hållit bollen utan gjort hörna. Trelleborgarna trodde inte vi var kloka, och de hade nog rätt! Vi vann till slut rätt så komfortabelt.
Vad anser du om VAR?
– Tror på VAR, men problemet är att det tar för lång tid, och att domarna i var-rummet ofta har rätt taskig känsla och inte ser hela situationen från början till slut, utan bara det sista!
Du slutar som målvaktstränare i Torns IF efter åtta säsonger. Berätta varför?
– Kände under våren att det tog lite för mycket tid från min familj med fotbollen, samt så tror jag att både jag och våra målvakter mår bra av lite ombyte, de behöver höra en annan röst och få inspiration från någon annan helt enkelt för att utvecklas vidare.
Vad är du mest – och minst – nöjd med under säsongen
– Tycker att våra båda målvakter, Adam och Rasmus har gjort det väldigt bra. Man har gjort väldigt få misstag, har hållit en mycket hög nivå båda två.
Några avslutade ord?
– Jag vill passa på och tack Torns IF för åtta fantastiskt roliga år och önska dem lycka till nästa år. Torn är en oerhört trevlig förening med enbart härliga människor i och kring föreningen. Man kommer alltid att vara en stor del av mitt hjärta!
Foto: GIF Nike
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se