Idrottens sponsorer: ”Engagemanget för bygden är en självklar del av JHL:s identitet”
Vad vore idrotten i Skåne utan sponsorer?
Namn: Ola Cristiansson
Företag: JHL – Järrestads Härads Lantmannaförening
Länk: JHL
Först och främst, berätta om ditt företag.
– Vi är 37 stycken tillsvidareanställda och 50 stycken extra- och sommarpersonal. Vi finns i Tommarp på Österlen. Vår affärsidé är att JHL på Österlen, ska genom service, kvalité och pris vara förstahandsvalet för lantbruk, bygg, boende och trädgård.
– Med stark lokal närvaro har JHL i Tommarp blivit en självklar mötesplats när det är dags för lantbruk, bygg, boende och trädgård på Österlen. Deras slogan, ”Åk till Tommarp först”, speglar JHL:s ambition att vara det första valet för kunder i behov av kvalitetsprodukter och tjänster inom dessa områden. Vi är en stabil, trygg och nytänkande affärspartner.
Er roll i företaget?
– Kärnan i JHL:s verksamhet är att tillhandahålla rätt produkter vid rätt tidpunkt, alltid med hög kompetens och service. ”Vi ser och förutser marknaden för att ge våra kunder de bästa möjliga lösningarna,” säger Ola.
– Med fokus på service, kvalitet och pris, strävar JHL efter att vara förstahandsvalet på Österlen. Genom att erbjuda rådgivning och vara en attraktiv arbetsplats för sina 37 tillsvidareanställda, plus säsongspersonal, har företaget vuxit och stärkt sin position på marknaden. Varuhuset i Tommarp erbjuder allt för lantbruket, byggprojektet, trädgården och hemmet. Det är den här bredden och kompetensen som gör att JHL står ut bland konkurrenterna. Deras kunniga personal och goda service gör att kunderna alltid kan lita på att hitta rätt lösningar, oavsett behov.
Vilka skånska föreningar stöttar ni idag och vilken historia har ni som sponsorer till föreningslivet?
– Idag stöttar vi dessa föreningar i ”vårt” område. IFK Simrishamn, Österlen FF, Gais, Hammenhögs IF, Tomelilla IF, Branteviks IF, S:T Olofs IF, Österlens BK, FF Österlen, Borrby IF, Österlen Sim, Simrishamns Segelsällskap, Tomelilla Golf AB, Österlens Jaktskytteklubb, Simrishamns Bouleförening, Cimbria Hundkapplöpningsklubb, Cimbria BK, Simrishamns Motorklubb, Spjutstorps IF, Rörum SK, FCC Simrishamn, Tomelilla Ponnytrav och Skillinge Padel.
Förutom den ekonomiska stöttningen – hur mycket följer ni era föreningars verksamheter?
– Förutom ekonomiskt medverkar vi vid olika evenemang och affärsnätverk som de arrangerar.
Föreningslivet har på relativt kort tid i betydligt högre utsträckning börjat arbeta med affärsnätverk. Hur tycker du att dessa fungerar i praktiken?
– Med en stadig utveckling och ett nära samarbete med sina kunder, ser JHL framtiden an med tillförsikt. Deras kombination av nytänkande, stabilitet och lokal närvaro gör dem till en oumbärlig affärspartner för Österlen.
Hur ser du generellt på föreningslivets betydelse i samhället i den samtid vi lever i?
– Engagemanget för bygden är en självklar del av JHL:s identitet. Att sponsra Idrottsföreningar är en del av vår långsiktiga arbete med att stötta lokala initiativ och ungdomsverksamheten i området. ”Vi vill skapa nytta i den bygd vi verkar i,” säger de och understryker att företaget inte bara ser till sina kunder, utan också till hela samhället.
Avslutningsvis, vilken idrottskarriär drömde du om när du var liten?
– Många på JHL vill spela fotboll Hammenhögs IF, det är en stor förebild, man önskar att börja i deras ungdomsverksamhet för att sedan stiga i tabellerna och slutligen komma till Malmö FF.
Foto: Privat
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se