Förslag: Slopa niomannafotboll för damserier i Skåne
I damernas division fyra-serier tillämpas ibland, i spelarbristens tider, niomannafotboll.
Nu kan det vara på väg bort.
Förslaget kommer från IF Lödde och kommer att tas upp på Repskapet, Skånes Fotbollförbund samlande av samtliga medlemsföreningar den 15januari.
Klubben menar att möjligheten att spela niomannafotboll har blivit ett taktisk redskap snarare än att det ska möjliggöra för att flera föreningar ska kunna bedriva damverksamhet. De vill att niomannafotbollen slopas i det sammanhanget.
Lödde skriver i sin motion:
”Vi menar att det finns en uppenbar risk att föreningar av ”taktiska” skäl väljer at spela matcher av avgörande karaktär som 9-manna istället för att flytta en match om man vid något enstaka tillfälle skulle drabbas av någon akut kris.
Vi tycker inte att det är rimligt eller utvecklande för damfotbollen att de lag som i representationsserierna är fulltaliga tvingas spela en annan typ av fotboll, som niomanna innebär, eller tvingas ställa över spelare då det inte är tillåtet med lika många spelare i truppen för niomannaspel som för elvamannaspel.”
Förslaget går att läsa i sin helhet här.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se