”En av Nordens största talanger” klar för Vittsjö
Vittsjö GIK har gjort klart med finländska Ilona Walta, skriver man i ett pressmeddelande.
18-åringen beskrivs som en av Nordens största fotbollstalanger. Hon har skrivit på ett treårskontrakt med VGIK.
”Med konkurrens från storklubbar i Europa vann VGIK dragkampen om talangen från Finland”, skriver den damallsvenska föreningen.
Ilona Walta kommer närmast från FC Honka i finska ligan. Där gjorde hon 14 mål på 23 matcher den gångna säsongen.
– Jag är exalterad över att komma till Vittsjö GIK. Jag har fått ett bra intryck av klubben och laget. Jag tror att det här kommer att vara ett stort steg för mig att spela i Damallsvenskan. Jag vill hjälpa laget att spela bra och vinna matcher. Jag vill också använda mina offensiva färdigheter och utvecklas som spelare, säger Walta, som trots sin ålder redan spelat 71 matcher i finska ligan – samt 12 U19-landskamper.
– Ilona är en exceptionell talang som fångade vårt öga tidigt. Även om det kändes som ett långskott när vi drog igång så verkar det som om vi varit snälla i år! Långskott ja, det kan vi vänta oss, en fantastisk höger kommer smälla många gånger i Vittsjö i år. Men det som gör Ilona så exceptionell är hennes ambition och redan en förståelse för vad som krävs för att ta det hela vägen. God jul!, säger tränare Mladen Blagojevic.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se