Mikael Dahlberg om HIF:s truppbygge inför säsongen 2025
HIF:s sportsligt ansvarige Mikael Dahlberg arbetar med att färdigställa HIF:s trupp för den kommande säsongen.
Skånesport talade med honom efter måndagens premiärträning.
HIF-truppen består just nu av två målvakter, fem backar, fyra centrala mittfältare och sammanlagt åtta kantspelare/forwards. Om man tänker sig att HIF kommer att fortsätta med en 4-4-2-uppställning, innebär det att de största utrymmena för nyförvärv i truppen bör finnas på försvarssidan.
– Vi kommer att stärka upp försvarslinjen numerärt. Det kommer att komma in någon försvarare, kommenterar sportsligt ansvarige Mikael Dahlberg.
Ni har just nu två mittbackar (Jon Birkfeldt och Wilhelm Nilsson), plus William Westerlund (mitt/vänsterback), Simon Bengtsson till vänster och Benjamin Örn till höger. Det kan bli fler än en ny?
– Det kan det bli. Sedan blir det också ett pussel. Normalt sett tittar man på två spelare per position, men det kan vara någon som är lite ”hybrid” så det går att ”komma undan” med någon. Men utgångspunkten är två per position.
I truppen finns många offensiva alternativ, men bara en renodlad nia – Taylor Silverholt.
Tittar ni på en nia också?
– Det gör vi. Det är samma där – vi vill utgå från att ha två spelare per position. Av de (befintliga) offensiva spelarna är det en del som spelat nia i perioder, men det är också en position vi tittar på.
Hur ser du på åldersstrukturen – är det äldre eller yngre spelare som ska in?
– Ålder i sig är inte en enskild faktor. Det blir en helhet med egenskaper och med vilket erfarenhet olika spelare har. En 21-22-åring kan ha gjort mer än vad en äldre spelare har gjort.
I förra veckan stod det klart att Ervin Gigovic blir kvar i HIF. Mittfältaren har hade utgående kontrakt, men har skrivit på ett nytt treårsavtal.
Vad blev avgörande?
– Det var väl att han tyckte att det kändes bra med föreningen. Att vi var på väg i rätt riktning. Vi ville gärna ha honom kvar. Detta tillsammans, blev till att han kritade på treårskontraktet. Det känns jättebra.
Ny på målvaktspositionen är Johan Brattberg. Mångårige burväktaren Kalle Joelssons kontrakt gick ut efter förra säsongen och han blev sedan klar för AIK (övergången var enligt medieuppgifter på gång när denna intervju genomfördes, men blev officiell i tisdags).
– Dialogen var jättebra hela vägen. Vi känner varandra sedan lång tid tillbaks. Det var öppet och vi såg på slutet att vi hade möjlighet att ta in Johan (Brattberg) och Kalle verkade landa på ett bra ställe. Då kändes det bra för alla parter, säger Dahlberg.
Brattberg är en litet annorlunda målvaktstyp. Var det något ni letade efter?
– Vi tittar efter en målvakt som har en liknande profil som han har i luftrummet och även i förmågan att rädda bollar. Han är i profil inte helt olik Emil (Rådahl) som kommit upp från akademin. Sedan skulle jag säga att Kalle under året varit stabil och duktig i den delen av sitt spel. Vi tycker att han utvecklat det under året. De är inte väsensskilda målvaktstyper, men Johan har de egenskaper vi tittade efter.
Så man ska inte tolka det som att ni valde bort Joelsson för att ta in en större målvaktstyp, om man ska uttrycka det frankt?
– Nej, det är så här att när avtal går ut så blir det så att båda parter rätt att se sig runt. Det har vi gjort och det har Kalle också gjort. Den dialogen har varit bra från bägge parter.
Utöver Brattberg har HIF värvat in två spelare utifrån i vinter. Som offensiv ytter eller offensiv central mittfältare har Max Svensson vänt hem efter tre och ett halvt år i Willem II och Kalmar FF. På mittfältet har Samuel Asoma kommit in från Västerås.
Mikael Dahlberg har tidigare berättat för Skånesport om att man ville åt Asomas egenskaper med bolltrygghet och att bedriva spel med boll.
– Det är något vi identifierat som en faktor som vi tycker kan bli bättre – att bli skickligare i vårt eget bollinnehav och passningsspel. Men det får inte bli på bekostnad av det vi redan är duktiga på – hårt jobb, omställningsspel och solid defensiv. Vi vill addera saker i vårt eget bollinnehav, som vi kommer att jobba med under försäsongen, säger han.
Är det egenskaper som Samuel Asoma och Max Svensson tydligt kommer med?
–Ja.
Hur skiljer sig Asoma från de andra centrala mittfältarna?
– Hans främsta egenskap är bolltryggheten. Att verkligen vilja ha bollen i alla lägen. Han är skicklig i den delen av spelet. Ervin har varit ännu mer rörlig över större ytor. Lukas (Kjellnäs) har kunnat kombinera båda och är en bra bollvinnare som även kan förflytta sig över större ytor och vara med och driva spel. De kommer att ha lite olika egenskaper, men kompletterar varandra på ett jättebra sätt.
Max Svensson ser ni som en spelare på flera olika positioner?
– Med offensiva spelare är det alltid att hitta relationer och positioner som gör att det blir riktigt bra i totalen. Max är duktig i det spelet – i att kunna kombinera med andra. Han är även vass själv som man sett honom tidigare, i att vika in från en kant och skjuta och kunna vara direkt i sitt spel. Där får vi många verktyg att kunna använda.
Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se