Nicklas Nielsen inför Fortuna FF:s säsong 2025 – ”Vi spelar inte i div3 för att hålla oss kvar”
Hallå där…Nicklas Nielsen, tränare i Fortuna FF.
Hur ser det ut i truppen rent allmänt?
– Truppen känns spännande, vi har fått in en del nyförvärv av denna yngre kalibern. Väldigt spännande spelare som vi tror kan både utvecklas och lyfta oss under säsongen. Vi har även fått in en spelande assisterande tränare i Lowe Ohlander som jag är helt övertygad om kommer vara ett bra tillskott.
Vilken del av spelet kommer ni att slipa under de närmaste veckorna?
– Första veckorna kommer vi jobba mycket med vårt försvar/press samt den direkta återerövringen. Kombinerat såklart med motsatt förhållandena. Dock för oss handlar det mycket om att bilda bra relationer på planen. Alla spelare kommer få chansen att visa sina framfötter under de första träningsmatcherna sen så handlar det mycket om att börja tävla om att vara bland de elva som startar på plan.
När börjar ni träningsmatchandet och mot vilket lag?
– Vi börjar med våra träningsmatcher första helgen i februari mot Ödåkra, sen fortsätter vi veckovis med nya matcher.
Blir det något träningsläger för er och i så fall var?
– I mitten på mars åker vi till Malaga.
Hur tror du det kommer att gå för er i serien i år?
– Jag är positivt inställd gällande årets seriespel. Våra ambitioner detta året kommer vara densamma som alltid. Att göra så många bra prestationer som möjligt. Man spelar fotbollsmatcher för att vinna och tävla och det kommer vi försöka göra varje match.
Till sist, vilka förväntningar går ni in i försäsongen med?
– Som jag sa tidigare så ser truppen väldigt intressant ut. Kan vi få våra nya och övriga spelare att spela för varandra i varje match och träning och tro fullt ut på vårt sätt spela så kan det bli väldigt bra. Vi spelar inte i div3 för att hålla oss kvar! Vi vill mer, vi vill tävla om placeringarna i toppen. Den ambitionen måste man ha som tränare och spelare, varför utöva sporten annars? Så våra förväntningar är höga och det kommer bli tufft, men det ser vi enbart fram emot!
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se