”BK Olympic har ett spännande projekt tillsammans med Malmö FF”
För några veckor sedan kom beskedet: Anes Mravac tar över BK Olympic och anställs samtidigt av MFF.
35-åringen, senast tränare i allsvenska IFK Värnamo och före det assisterande tränare till Rickard Norling i IFK Norrköping, återvänder därmed till sin hemstad.
Sedan 2022 har allsvenska MFF och Ettan-klubben BK Olympic, hemmahörande på Lindängens IP, ett samarbete. Ett antal MFF-talanger har varje säsong varit utlånade till Olympic och flera av dem – exempelvis Samuel Burakovsky och Melker Widell – spelar idag utomlands. Hugo Bolin har blivit en tongivande spelare i MFF.
I år fördjupas samarbetet och nye tränaren Anes Mravac fördelar sina långa arbetsdagar mellan bägge klubbarna. Han beskriver schemat en vanlig dag på jobbet:
– Jag kommer in tidigt på morgonen och sedan är man med MFF:s A-lag på förmiddagen till ungefär ett-halv två. Sedan är jag på Lindängen hela eftermiddagen. Och när vi är klara på Lindängen klockan sex så har man en hel del arbete att göra hemma, kopplat till analys, säger han.
Orkar du med de här fullspäckade dagarna?
– Ja, det gör jag. Jag är van vid att jobba mycket. Jag har jobbat i IFK Norrköping med Rickard Norling och med Kim (Hellberg) i Värnamo, med många dubbelpass under veckorna. Den tåligheten har man skapat sig efter flera år som tränare. I det här jobbet kan det vara stressfyllt, man måste få fram bra material snabbt. Jag har skapat mig en vana att göra det under tidspress.
– Och har man varit utan fotboll under ett halvår så är det helt otroligt att få jobba igen, säger Mravac, som tvingades lämna tränarjobbet i Värnamo i somras.
Du jobbade på allsvensk nivå förra året. Fanns det intresse för dig rörande huvudtränaruppdrag på allsvensk eller Superettan-nivå?
– Jag var i samtal med både allsvenska och Superettan-klubbar. Men det blev inte av, av olika anledningar.
Vad fick dig att välja Olympic?
– Det som främst kittlade var att få jobba i Olympic och att också på förmiddagarna få vara en del av MFF:s stab. Det är ett väldigt spännande projekt som Olympic har tillsammans med Malmö FF: Hur man vill jobba med att utveckla spelare – både de som är i Malmö och lånas ut, och även spelarna som är på plats i Olympic, säger Mravac.
Laget kommer i år att innehålla ungefär fyra-fem inlånade talanger från MFF, men tränaren trycker också på utvecklingen av Olympics egna talanger.
– Det finns många duktiga spelare som tillhör Olympic som har potential att spela på betydligt högre nivå än Division 1. En del av samarbetet med Malmö är att utveckla de som är utlånade, men också att hjälpa Olympics spelare att ta nästa steg.
Ni har sagt att samarbetat mellan MFF och Olympic ska fördjupas. Vad innebär det?
– En del av det är att jag är med på MFF:s träningar på förmiddagen. Då kan man se spelarna som är med oss på eftermiddagen och hjälpa dem på olika sätt. Vi får bättre koll på feedback och periodisering. Sedan har jag jobbat i ett liknande samarbete när jag var tränare för Sylvia i Norrköping (IFK:s samarbetsklubb). Jag har idéer om hur man kan göra saker ännu bättre, som jag diskuterar med Malmö.
När Mravac presenterades som ny Olympic-tränare sa han att han ”anser att BK Olympic ska vara bland Sveriges 32 elitklubbar”, med andra ord minst Superettan. Det är en nivå som Lindängen-klubben aldrig tidigare spelat på.
Vad krävs för att ni ska nå dit?
– Att vi vinner Division 1 (skratt)… Framför allt krävs det att vi skapar en träningskultur. Den är avgörande för att man ska utvecklas i det långa loppet och ta steg både som individer och som lag – att man kommer till varje träning för att bli bättre på att utvecklas.
– Känslan är bra. Grabbarna är väldigt professionella. Vi ska bygga vidare på det. Dels utveckla befintliga spelare, men få in spelare på positioner där vi just nu saknar spelare.
Vilka positioner är det?
– Just nu tittar vi främst på mittbackspositionen.
BK Olympic gjorde en stark höst 2024 och slutade fyra i Ettan Södra. Det var bara seriesegraren Falkenbergs FF som tog fler poäng under andra halvan av säsongen.
Säsongen 2023 var liknande – då blev Olympic nia, men var femte bäst under andra halvan.
Min känsla har varit att det har varit stor spelaromsättning inför varje år och att det därför tagit lite tid för er att komma igång under säsongerna. Kommer det att ta lite tid även i år?
– Det är en intressant fråga. Vi har pratat om det internt i staben: Hur kan vi se till att få en bättre start än vad vi fått (2023 och 2024)? Det är något vi jobbar med. I början av de åren har det varit för lågt antal spelare i träning. I år har vi alltid varit minst 20 spelare plus två målvakter. Det är viktigt för att kunna jobba med principer i spelet. Vi har kunnat jobba med helheten på ett sätt som man kanske inte kan när man har 14-15 spelare.
Hur kommer Olympic att se ut spelmässigt med dig som tränare?
– BK Olympic ska vara ett intensivt lag som spelar en energifylld fotboll. I försvarsspelet ska vi vara intensiva oavsett vart på planen vi försvarar. Offensivt ska vi ta varje möjlighet vi får att gå in bakom motståndarnas backlinje. För att klara av denna typ av fotboll krävs det att vi blir otroligt bra på att springa mycket och springa snabbt över stora ytor.
På lördag kl. 12 spelar BK Olympic årets första träningsmatch, borta mot Eskilsminne.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se