Magnus Säll om nya laget BK Skansen, sexpack på magen och matchen mot sonen Lukas i Skabersjö IF
Hallå där…Magnus Säll, ny tränare i BK Skansen.
Hur lägger ni upp er försäsong?
– I Sverige har vi nog världens längsta försäsong, men vi bygger långsiktigt. Här i början är det mest att få upp flås och komma igång och lära känna pågarna. Sedan när tiden börjar närma sig skall ett grundspel sitta och veta hur vi agerar i vissa situationer. Så vi bygger veckorna efter lagdel kan man säga. Sedan syr vi ihop det innan serien drar igång. Men det blir nog ett par tuffa veckor här i början då vi även har crossfitpass inkluderat. Men fan…alltid lika roligt ändå!
Hur ser det ut i truppen rent allmänt?
– Kommer nog vara den trupp med mest sexpack på magen efter crossfitten, dock inte mig inkluderat ha ha ha… Men truppen ser väldigt spännande ut, otroligt rolig att jobba med. Så det blir full konkurrens om många platser, men det är så det skall vara. Vi har fått in ett gäng nya spelare i truppen vilket spetsar till kvaliteten och konkurrensen och höjer stämningen i omklädningsrummet. Kommer bli en spännande säsong med högt uppsatta målsättningar. Vår sista match för året skall bli vår bästa match för året, fångade upp det av en Stockholms filosof.
Spekulera helt fritt, hur tror du det kommer att gå för er i serien i år?
– Realistiskt skall vi ligga i toppen av tabellen efter alla spelade matcher. Vi har manskapet och engagemanget för att ta klivet upp i år, har fallit på målsnöret de tre sista åren. Skall bli roligt att även möta min son Lukas Säll som spelar i Skabersjö IF, får nog fan byta om till den matchen och ta ett gult.
Till helgen spelar ni årets första träningsmatch mot Heleneholms SK. Dina tankar inför matchen och motståndarna?
– Alltid lika skoj när kulan sätts i luften, och alla målsättningar är satta. När väl domaren blåser i pipan i januari är man väldigt förväntansfull för kommande säsong en underbar känsla faktiskt. Mina tankar är alltid så här början på året att få lära känna killarna i matchsituation och se hur de agerar och spelar enligt den planen som är satt inför den här matchen. Man vill såklart vinna alla matcher men samtidigt också år det ett nytt lag för mig och vissa nya spelare på positioner som de kanske inte är vana vid så skall bli väldigt intressant. Så jag lägger mycket fokus på hur vi tar oss an matchen och sedan utveckla det för framtida matcher. Brukar alltid säga vår bästa match skall vi göra den sista matchen på säsongen. Heleneholm har jag ingen superkoll på mer att de ligger i samma division som oss. Samt att de har ett gäng rutinerade spelare, Daniel Jovanovic sticker ut med Allsvenska meriter(känner hans bror väl Zoran). I övrigt många gamla lirare som Bröderna Mijac, Böna Hafström vänner som har representeras klubben.
Hur mycket kommer du att prova nya saker under matchen?
– Klart det kommer testas saker, men killarna är skolade fotbollsspelare och min uppgift är väl inte att förändra för mycket utan mer att detaljstyra vissa moment i uppspel, anfallsspel och i press spelet. Det viktigaste i säsong är att göra fler mål än motståndarna så vinner vi våra matcher.
Vilka förväntningar och besked vill du ha efter matchen?
– Förväntningarna är att vi går in och spelar matchen med ett stort engagemang och arbetar/jobbar för laget. Det handlar kanske inte så mycket om att vinna matchen i sig även om det är roligt, men att hur vi tar oss an uppgiften på plan och utför den.
Till sist, finns det fortfarande positioner som du vill /behöver förstärka på?
– Så klart vill man som tränare alltid ha förstärkningar som kan gå in och ta en startplats. Men också får man se vad man har, vi har idag en trupp på 22 spelare med ett A-lag, svårigheten i det är att göra alla glada varje vecka när matcherna kickar igång. Så balansgången är svår med att öka truppen. Så säger att truppen inte är stängd men är absolut nöjd med det jag har, fina pågar.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se