Norrbrink om skadan, semifinaltraumat och medaljen: ”Överbelastning i ledband och menisk”
OV Helsingborg spelade tre matcher på 60 timmar och fick sin skyttekung skadad efter 20 minuter i bronsmatchen.
Ändå fick de med sig en medalj.
Hela vintern har Markus Norrbrink varit en jätte för sitt OV Helsingborg.
I bronsmatchen mot Alingsås fick han dock bara med i 20 minuter. Resten av kampen satt han på bänken med lindat knä.
Vad hände?
– Jag har haft problem med ett överbelastat knä ett tag och i en tight situation gled jag så knät vek sig. Det hände en liknande sekvens på förra veckans träning. Det är en överbelastning i ledband och menisk. Nu ska jag få vila lite bara.
Det är ”bara” en ont-i-nuet-skada och ingenting mer som kräver magnetröntgen eller blodtappning?
– Ja, knät svullnade upp lite så det kändes bäst att stå över.
Du hade en rätt tung start på dagens match annars. Hur tömd på krafter var du efter slagen mot IFK Kristianstad och Ystads IF?
– Riktigt tömd! Förlusten mot Önnered i semifinalen var dessutom väldigt emotionell. Jag var helt paff efteråt. Om vi hade vunnit den hade vi haft ännu mer energi i lördagens match, men nu försvann all energi på en och samma gång. Samtidigt stötte Alingsås tvåor tidigt på mig.
Du har varit väldigt tongivande. Märker du att motståndarna riktar om sitt försvar till att fokusera mer på dig?
– Till och från. Och då gäller det att hitta nya lösningar. Vi snackar mycket om det i laget och har planer för när det händer.
Vad känner du inför den här upplevelsen som helhet?
– Det är väldigt roligt att få med sig någonting hem. Förra året när jag spelade i Önnered fick vi inte med oss någonting och det var otroligt deppigt efter det. Jag tycker att det var en härlig bonus att få vinna en sådan här jämn match!
När vann du en medalj senast?
– I Sverigecupen som femtonåring, då fick jag ett silver.
Och säsongen är inte slut ännu?
– Exakt. Allting kan hända.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se