Hayder Al-khafadji klar för IFK Kristianstad – ”Jag kan bli halvgalen”
IFK Kristianstad har plockat in Hayder Al-khafadji inför nästa säsong.
Klubb och spelare är överens om ett tvåårskontrakt.
Idag har IFK Kristianstad kontrakt med Victor Hedberg och Viktor Bang. Båda har kontrakt som går ut sommaren 2026. Någon lär alltså försvinna i sommar.
Al-khafadji har en bakgrund i Redbergslid, Hallby, Torslanda, Karlskrona och Hammarby och har de senaste dryga 1,5 åren spelat i rumänska Minaur Baia Mare.
– Det är mycket inspirerande att få representera ett av Sveriges absolut bästa lag. Jag vill fortsätta utvecklas som målvakt och jag tror att IFK Kristianstad är helt rätt ställe för mig att göra det,utifrån de förutsättningar som finns här. Att få spela inför den fantastiska publik som stöttar laget blir ju också något extra. Jag kan ju själv bli lite ”halvgalen” under matcherna så jag hoppas själv kunna bidra med energi så att det blir ömsesidigt, säger Hayder inför att komma till IFK nästa säsong.
Coach Anders Hallberg:
– Hayder är en extrovert målvakt som kommer bidra med mycket energi och stor drivkraft till gruppen och har många kvaliteter som kommer passa in till vårt kollektiva spel. Hayder var i toppen av räddningsligan när han spelade i Hammarby och har fått med sig erfarenhet av europaspel i Rumänien.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se