Lundblads åtta noteringar från MAIF–BoIS 4–0: Imponerande Mjällby, enstaka ljuspunkter och minimal chans till avancemang
BoIS förlorade sin cuppremiär borta mot Mjällby på söndagen.
Matchen slutade 4–0 efter fyra mål av den allsvenska femman under sista halvtimmen.
Här är några funderingar och noteringar efter matchen, signerade Gustav Lundblad.
1. Att gå vidare i cupen, trots förlust
När HIF förlorat sin cuppremiär mot Halmstad 2024, gick jag igenom hur vanligt det varit historiskt att lag lyckats gå vidare från Svenska cupens gruppspel trots att man förlorat en match.
Efter uppdatering av de siffrorna med förra årets data, ser facit ut så här:
Mellan 2013 (då nuvarande cupformat infördes) och 2024 har 96 cupgrupper fullbordats.
• 39 gruppvinnare vann samtliga matcher och tog nio poäng.
• 41 gruppvinnare tog sju poäng.
• 8 gruppvinnare tog sex poäng.
• 8 gruppvinnare tog fem poäng.
• 0 gruppvinnare tog fyra poäng (det är teoretiskt möjligt att vinna en fyrlagsgrupp med fyra poäng, det gjorde exempelvis Mexiko i VM-94 och Rumänien i EM-24).
Således har bara åtta lag gått vidare från 96 grupper efter att ha förlorat någon av sina matcher i gruppspelet.
Bland dessa är det dessutom bara Halmstads BK som åkte på sin förlust med mer än ett måls marginal (0–3 mot IFK Göteborg).
Ett BoIS-avancemang efter en 0–4-förlust i premiären ter sig därmed minst sagt osannolikt. Lägger vi till hur matchen mot Mjällby såg ut spelmässigt ljusnar inte prognosen direkt.
2. Sjukdomslägets påverkan
BoIS hade stora problem mot det allsvenska Mjällby.
En delförklaring är rimligen den gångna veckans sjukstuga i truppen.
Kevin Jensen och Markus Björkqvist hade exempelvis varit givna startmän under normala förutsättningar – den förstnämnde fick spela en knapp halvtimme, den andre var inte ens med.
Säkerligen kan även flera av de startande spelarna varit påverkade av sjukdom.
3. Mjällby imponerade
Det är en sak att som allsvenskt lag vinna hemma mot ett Superettan-lag.
Det är en annan sak att göra det på det här sättet.
Att fullständigt klä av motståndet i 90 minuter, att inte någon gång under matchen gå på halvfart.
Under Mjällbys fyra första år i Allsvenskan efter återkomsten 2020, var de ett försvarande lag.
Förra året blev de ett spelförande lag och gjorde med det sin bästa allsvenska säsong någonsin.
Det är i sig imponerande – att göra en sådan förändring ett lag som med mindre resurser försvarat sig till framgång, är inte enkelt.
Mot BoIS matade Mjällby bara på. De var aggressiva, de vek inte undan benen, de visade BoIS full respekt och gav dem därmed inte ett lillfinger.
De var försvarsmässigt överlägsna, de spelade sig igenom BoIS när BoIS försvarade lågt och de spelade sig igenom pressen när BoIS försvarade högt.
”Professionaliteten” och kontinuiteten i insatsen imponerade.
Det såg ut som att det var ett blivande allsvenskt topplag som BoIS spelade emot igår.
4. BoIS problem med boll
BoIS försökte spela sitt spel bakifrån, att bygga upp från eget straffområde och locka upp Mjällby i pressen.
Problemet var att de tog alldeles för lång tid på sig. De blev lättlästa och de gånger de kom ur MAIF:s förstapress, misslyckades oftast den svårare bollen uppåt.
Och de gånger de fick fast bollen på offensiv planhalva, vilket i princip inte hände i första halvlek, rann anfallen ut i sanden.
När de kontrade vid några tillfällen i andra halvlek, kontrade Mjällby sedan i sin tur farligt på kontringen.
BoIS kom inte till en enda målchans i hela matchen.
5. BoIS problem utan boll
BoIS blev enkelt igenomspelade på mitten. De kunde inte stoppa Mjällby när de överbelastade på kanterna (Elliot Stroud och Herman Johansson var vassa) eller när de skickade upp någon av mittbackarna i offensiven (bjässen Tom Pettersson låg bakom två av målen när han sökt sig in i straffområdet).
Försvarsspelarna fick minst sagt mycket att stå i, men i egen box tycker jag egentligen att alla fyra, med möjligt undantag för Melker Jonsson, var för tama.
Det ledde till många målchanser för MAIF.
6. Andra halvlek bättre än första
Mjällby gjorde alla sina mål i andra halvlek, men faktum är att jag anser att BoIS var bättre i den halvleken än vad man var i den första.
Att Mjällby började göra mål och var lite mer nöjda med läget i matchen är väl en delförklaring, men BoIS såg bättre ut efter bytena i andra halvlek.
De släppte till färre chanser i andra halvlek, de fick lite bättre fart på bollen och de lyckades hålla i den under längre perioder, även på offensiv planhalva.
7. Ljuspunkterna
På individuell nivå såg jag tre ljuspunkter för BoIS i den här matchen: a) en självklar, b) en relativt uppenbar och c) en ”smygare”.
Samtliga tre var startdebutanter i tävlingssammanhang på den här nivån.
a) Pettersson
Den självklare är så klart 19-årige målvakten Marcus Pettersson, som agerade mänsklig vägg i 60 minuter.
Varning för käppakrigsreferens: I lördags såg jag Rögles Arvid Holm nästan fullständigt spika igen sitt mål mot ett vilt forcerande Färjestad.
Det var något liknande vi fick se av MFF-lånet Pettersson i den här matchen, även om han till slut släppte in fyra bollar.
Känslan: Svante Hildeman har en tuff motståndare i kampen om att bli förstemålvakt i BoIS i år.
b) Mohamed
Max’Med Mohamed gjorde totalt nio inhopp i Superettan förra året. Detta var hans första start i tävlingssammanhang för BoIS, mot ett motstånd som var betydligt bättre än de man möter i Superettan.
Och även om BoIS odiskutabelt förlorade mittfältskampen, så visade Max’Med en hel del att ta med sig på pluskontot.
Efter en svag start förta halvtimmen tycktes han anpassa sig bättre till motståndets nivå. Han vann frisparkar, han lyckades få fast bollen då och då, han bidrog till det lilla BoIS hade framåt.
Det blev till slut någon form av lovande insats.
c) Odhiambo
Xavier Odhiambo är den tredje spelaren jag vill lyfta fram.
Han är den här försäsongens BoIS-raket med sina fyra mål och fick nu även han göra sin första start i tävlingssammanhang.
Nu var han inte i närheten av någon målchans, men han gjorde betydligt mer av sitt förtroende än vad många andra BoIS:are gjorde. Han var inte rädd om benen, han var alert och aggressiv i pressen och visade en röjighet som det här laget behöver mer av.
8. Vägen framåt
Som vi såg i första punkten är chansen till BoIS-avancemang i Svenska cupen minimal.
Nu gäller det att göra en 2024 och studsa tillbaka från en storförlust (0–3 mot Brommapojkarna) och göra en betydligt bättre insats i match två (3–2 mot Häcken).
Halmstads BK, som tar emot BoIS på måndag, ska rimligen vara en något enklare uppgift än detta imponerande Mjällby.
Kevin Jensen visade i alla fall lite av sina kvaliteter i sitt inhopp – han blir en nyckel på måndag.
Illavarslande är att det var så få av de andra etablerade startspelarna som visade något särskilt.
Man bör dock, som Christoffer Ekmark skrev i sin matchtext igår, komma ihåg att BoIS inte kommer att ställas mot något lag som Mjällby i Superettan 2025.
Men det krävs ändå uppryckning i princip över allt på planen mot Halmstad, för att man som BoIS-anhängare ska kunna känna sig lugnare inför fortsättningen.
Utom på målvaktsposten då.
Foto: Bildbyrån
Ekmarks 15 punkter efter Mjällby BoIS 4-0: ”Vad är relevant att värdesätta?”
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se