Ekmarks 18 punkter efter Halmstad-BoIS 2-0: ”Som utspätt vatten”
Landskrona BoIS förlorade mot Halmstad BK efter 0-2-förlust på bortaplan (i Göteborg).
Christoffer Ekmark summerar i 18 punkter.
1. Uttåget
0-4 och TOTALT chanslösa mot Mjällby.
0-2 och nu utan att övertyga
Landskrona BoIS avtryck på cupen är som utspätt vatten. Visserligen mot Allsvenskt motstånd, men ändå.
Jag saknar inte en identitet. Jag saknar attityd.
2. Uppvaknandet?
BoIS har nog fått ett väldigt tydligt besked.
De har långt kvar till där där de vill vara. Och ska vi dra några växlar av två februarimatcher i cupen är BoIS rätt långt efter både HIF och TFF. Med det sagt: vi har väl lärt oss att inte dra så stora växlar på någonting innan sista veckan i mars.
3. BoIS start
Kontrollerade bollen fullständigt första 20.
Utan att egentligen skapa ett dugg.
Det var extremt mycket bättre än mot Mjällby, om vi ska ha det som främsta referens. Men ett enda litet individuellt misstag ledde till att man tappade matchen.
4. Straffen
Melker Jonsson famlade bort en boll han hade full kontroll på.
Och Alvarez Perez var för het in i rygg på den Halmstad-spelare som kunde driva in bollen i straffområdet.
Max Mölder pratade om mer mod innan matchen.
Dock inte övermod såsom detta.
5. Straffräddningen
Svante Hildeman. Das Straffspecialist. Det har vi skrivit spaltkilometer om tidigare.
Väntade ut Agnero som försökte spela Allan och gå-jogga fram till straffpunkten. Svante stod bara kvar, vickade på höfterna som en stelopererad magdansös, och lade sig sedan bara ner på den löst slagna spaken.
Ett skämt till straff och det är få saker jag njuter mer av än när folk som ska visa sig på styva linan vid sådana tillfällen ser ut som fåntrattar.
Respektlöst mot motståndare, medspelare, publik, vaktmästaren och spårvagnen utanför. En härlig spelare i grund och botten, det syns lång väg, men trist beteende.
6. 1-0-målet
Bara fem minuter senare fick Agnero sin revansch.
Till skänks, ska tilläggas.
En långboll som ska nickas undan, det säger alla mittbackars ABC, försökte Rassa Rahmani släppa bakom sig för att sedan ta hand om. Han bugade som om kungen passerade. Det var okej på tiden när regntunga selectbollar vägde ett halvkilo och man behövde nackkrage efter matcherna.
Agnero gick bara in mellan två BoIS-backar, snodde bollen och placerade in den i bortre stolpen bakom en felplacerad Hildeman. Hildeman utgick, som sig bör, från att de två lagkamraterna borde hanterat situationen på allvar och gjorde sig spelbar, men han kom inte till sin utgångsposition tillräckligt snabbt.
En reprimand även till Murbeck. Han hade chansen att tackla sönder Agnero (och efter den straffen var det läge) men lät bli och fyra sekunder senare låg bollen i eget nät. Jag kräver mer – och Murbeck imponerande ju inte heller mot Mjällby precis.
7. Melker Jonsson
Tre helt oacceptabla bolltapp som kunde kostat mer än bara ett baklängesmål.
Väldigt off brand Jonsson. Har BoIS en akut högerbackskris när Max Nilsson fått en ny roll?
8. Gustaf Westström
När Rahmani (och nu även Jonsson) fortsätter att underprestera torde Gustaf snart få chansen. Jag räknar med en start i den betydelselösa matchen mot Gefle, men utgår också från att konkurrensen om vänsterbacken hårdnat under 2025.
Mölder vill att man ska älska att försvara – och tro mig, det gör Westström.
9. Första skottet på mål i cupen.
Kom efter 138 minuter.
En hörna direkt på mål från Max’Med. Räknas det ens? Nej.
Efter 163 minuter tog Vincent Sundberg emot ett inspel från Sylisufaj och krutade till. Det var väl det första ”riktiga” avslutet på målet.
Och enda efter två omgångar…
10. BoIS backlinje
Bra med boll och allt det där.
Men är de tillräckligt snabba i benen?
Philip Andersson förlorade sällan en djupledslöpning. Jonsson/Murbeck/Ramani har inte sina starkaste grenar i sprint.
11. Vincent Sundberg:s pauskommentar
– Vi spelade ut dem, men svarade för dumma bolltapp och kom inte in med sista inspelet eller skottet, summerade Vincent Sundberg i paus.
Sant i sig.
Men det var också väldigt långt ifrån att BoIS fick in bollarna. BoIS pressades utåt och kom inte igenom.
Odhiambo hade en halvchans men ”avslutet” blockades. Kevin Jensen hade ett Kevin Jensen-inspel och det känns nästan som när man körde ”Fem hörnor = mål” på träningarna. Fem Kevin jensen-inspel = mål. Tyvärr kom Jensen inte alls in i matchen.
12. 2-0-målet
Efter en knapp timme vreds kniven om. Efter en hörnretur höll sig Markus Olsson framme, omarkerad mellan fyra bolltittande landskroniter.
Ett typsikt Halmstadmål. Nicka in en retur i regn och motvind.
13. Bytet
Lindman vs Perez efter en knapp timme.
Resultatet: 0-2 direkt.
14. Resten av bytena
Capotondi, Sylisufah och Street fick chansen med knappa halvtimmen kvar
Ut med kevin Jensen, Xavier Odhiambo och Markus Björkqvist.
Egnell bytte av Max’Med med tio minuter kvar.
Men matchen hade redan tappat sin själ. Allt bara flöt ut som en sjövädersrapport.
15. Lindmans indianare
Det duger liksom inte. Gör många bra saker. Men också vissa rejäla blindskär.
16. Max Nilsson
Bäst i BoIS.
Inte för att det sa så mycket. Men jag gillar hans inställning.
17. Max’Med
Gör mycket bra saker på planen. Tappar sällan boll. Men nu ska han konkurrera med Egnell och hur ska det gå?
18. Fortsättningen
BoIS-Gefle på söndag. En match som lika gärna kan strykas. För vi vet alla att BoIS kommer ha 85 procents bollinnehav, spela 0-0 och sedan räkna ner inför Barcelonaflighten i mitten av mars.
De enda som vill ha den matchen är det lokala bussbolaget i Gävle.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se