Så är läget i Vanneberga IF med dryga månaden till seriestart
Hallå där…Anton Rosengren i Vanneberga IF.
Hur ser du på er föregående säsong?
– Nej men jag tror att vi alla runt laget känner att det var godkänt men inte mer. Vi var nykomlingar i Supertrean fick en bra start, men gjorde en sämre höst. Men målet med att klara oss kvar fixade vi.
Premiären är en dryg månad bort. Exakt hur mycket längtar du?
– Vi längtar enormt det är en lång försäsong där vi redan nu varit igång i två månader och vi åker runt på olika konstgräsplaner. Så de ska bli skönt att få komma hem till vår fina anläggning Blekevallen igen och få ta emot Limhamn/Bunkeflo söndagen den 6:e april.
Hur har ert lags försäsong varit så här långt?
– Precis som alla andras mycket skador/sjukdomar under försäsongen så vi är nog inte riktigt där vi ville vara riktigt än. Men på torsdag åker vi iväg till Danmark på träningsläger och det kommer väldigt passande då fler och fler är på väg tillbaka. Det lär göra vår starka grupp ännu starkare.
Vem i erat lag tror du får ett genombrott i år?
– Alla blir extremt viktiga då vi är en stark grupp tillsammans som umgås nästan varje dag utanför fotbollen också. Så vi lär kämpa extremt mycket för varandra i alla lägen det finns inte utrymme för sura miner. Vi ska sälja oss dyrt och kämpa för varenda poäng det brukar räcka långt.
Vilka lag blir era tuffaste motståndare i serien i år?
– Oj svår fråga. Vi har stor respekt för alla våra motståndare. Vi har ju sämre koll på malmölagen eftersom vi är enda laget från denna sidan Skåne. Men det vi läser via er här på Skånesport är väl att både Limhamn/Bunkeflo och NK Croatia ser på förhand spännande ut och det är många som vill vinna serien. Vi har stött på Jim både i Veberöd och Limhamn han brukar få ihop sina lag och man snubblade på målsnöret i kvalet ifjol.
Foto: VIF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se