Generalrepetition för ÖVK
På söndag den 9 mars kl 16 är det dags för säsongens sista match för Örkelljunga VK i grundserien. Laget tar sig an Södertelge på hemmaplan i Forum.
Södertelge har imponerat på många experter under säsongen då de var tippade som ett lag som skulle få kämpa för att undvika kval. Visst har de haft bottenkänning i vissa perioder, men de har alltid lyckats vinna sina matcher när det som bäst har behövts och just nu parkerar de 4 poäng före ÖVK i tabellen.
Södertelges lag består till mesta del av deras egna produkter och laget har spelat ihop under många år. När de spelar som bäst kan de hota alla lagen i serien så vi får se vilket spelhumör de är på när de gästar Forum på söndag.
I ÖVK har skador och sjukdomar avlöst varandra efter jul och truppen har haft stora utmaningar med att kunna träna på det sätt som de velat på jakten efter formtoppen inför slutspelet. ÖVK:s högerspiker, Fabian Ramén, har fortfarande ryggproblem som håller honom borta från träning och match, men i övrigt ser det allt bättre ut både på skade- och sjukfronten. Laget kommer från en vecka med träningar som har fungerat helt OK och söndagens match blir en viktig generalrepetition inför det stundande slutspelet.
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se