Hyllinge GIF:s nya tränare Dannie Lundblad – ”Föreningen och spelarna betyder mycket för mig”
Hyllinge GIF har nu gjort klart med tränarteamet för herrlaget säsongen 2025. Huvudansvaret kommer att bäras av Dannie Lundblad, Patrik Engqvist blir assisterande tränare och Nermin Mujkanovic är lagledare.
Dannie du är ny huvudtränare, hur har din och klubbens dialog sett ut?
– Vi hade en kort diskussion för någon vecka sedan, där frågan ställdes och svaret var ett självklart ja. Föreningen och spelarna betyder mycket för mig.
Vad är det som gör att du tar dig an denna utmaning?
– Det är en ung härlig trupp, som tappat mycket spelare. Men vi ser att vi kan göra bra saker tillsammans och utvecklas hela tiden.
Vad visste du laget och föreningen sedan tidigare?
– Har ju varit en del av föreningen länge som ungdomstränare. Har varit med i styrelsen och som spelare. Så jag skulle säga att jag är väl insatt i hur klubben och laget fungerar.
Du kommer att ingå i ledarstaben som tränare tillsammans med Patrik och Nermin. På vilket sätt, tror du att ni tre kommer att komplettera varandra?
– Två härliga ”gubbar” som kommer vara bra att bolla tankar och idéer med. Där jag och Pada diskuterar det mesta kring fotbollen om träningar och matcher, medan Nermin sköter det andra med bravur. Tänker att vi kommer att vara en trio som hjälps åt med det som behövs för att laget och spelarna ska kunna utvecklas i rätt riktning.
Ta oss igenom din egen spelar och – tränarkarriär, vilka klubbar har du representerat?
– Är ursprungligen från Halmstad, Trönninge IF är moderklubben. Därefter HBK där den mesta skolningen blev av. Sedan blev det spel i tre olika klubbar i Halmstad. Efter flytt ner till Helsingborg för många år se så blev det spel i Råå IF. Efter några års uppehåll från fotbollen blev det spel i Hyllinge under de senaste säsongerna vilket har varit underbart. Men nu är (nog) skorna på hyllan för gott. Har under t iden varit tränare för yngste sonens lag sedan de startades upp för många år sedan.
Vad är målsättningen på kort och lång sikt?
– Målet är att vi ska utvecklas hela tiden, spela en underhållande fotboll för att klara oss kvar med marginal. Samt att behålla gruppen intakt för att kunna ta ytterligare steg under kommande år.
Avslutningsvis, har du redan nu några önskemål inför säsongen 2025?
– Att alla nära, kära och spelarna får hålla sig friska. Att spelarna och laget lyckas med det vi tar oss för är väl två önskningar. Sen önskar man väl att bandysäsongen tar slut snabbt och att Sven-Lennart kommer himm i år igen!
Foto: HGIF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se