Tuff serie väntar för ett mer rutinerat Lindeborgs FF
Hallå där…Salah Malik, tränare i Lindeborgs FF 1948.
Nu börjar premiären 2025 närma sig. Exakt hur mycket längtar du efter seriestarten?
– Det är alltid en speciell känsla när serien närmar sig, men för vår del hade jag gärna sett en lite längre försäsong. Har haft många spelare borta på grund av sjukdom och skador, vilket har gjort det svårt att spela ihop laget ordentligt inför premiären.
Hur har ditt lags försäsong varit så här långt?
– Som sagt, vi har haft en del spelare borta, men nu börjar de flesta komma tillbaka och vi är i stort sett full trupp igen. Matcherna har gett blandade resultat, vi har gjort några riktigt fina prestationer, men det finns också matcher där vi hade kunnat prestera bättre.
Vilka förväntningar ska man ha på ditt lag i år?
– Vi är ett mer rutinerat lag i år. Förra säsongen hade vi en väldigt ung trupp med många spelare som gjorde sin debut i seniorfotbollen. Nu känner vi varandra bättre, både på och utanför planen, vilket ger en större trygghet i spelet.
Vem i ditt lag tror du får ett genombrott i år?
– Serkan Latifoglu!
Vilka lag blir era tuffaste motståndare i serien i år?
– Det är en jämn och tuff serie med många bra lag. Heleneholms SK, Höörs IS och FC Möllan kommer nog vara tuffast.
Till sist, vad blir avgörande för er framgång i år?
– Att vi håller oss skadefria och får kontinuitet från en vecka till nästa.
Foto: LFF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se