Unga, hungriga nykomlingen Uppåkra IF tar plats i div4 – ”Alla matcher blir tuffa, det är så vi vill ha det”
Vi tar pulsen på…Daniel Holmquist, assisterande tränare i Uppåkra IF.
Hur mycket man längtar till seriepremiären?
– Tror jag precis som så många andra som håller på med fotboll i landet med världens längsta försäsong, man bara vill igång! Inte bara för att det börjar handlar om poäng, det är ett trevligt vårtecken när serierna startar.
Hur försäsongen varit?
– Generellt sätt har försäsongen varit bra, spelartruppen visar bra vilja och energi på träningarna.
Vilka förväntningar man ska ha på vårt lag?
– Jag vet faktiskt inte vilka förväntningar andra ska ha på vårt lag, de får ha vilka förväntningar de vill, det är inget som vi i laget bryr oss så mycket om eller kan påverka. Däremot har vi tydliga förväntningar på varandra inom laget, det handlar om att vara bättre idag än igår. Vi försöker hålla det så enkelt.
Vem som får sitt genombrott?
– Vi har ett ganska ungt lag så det finns säkert många bubblare. Ganska tråkig i mitt svar, vi vill ju så klart ha många genombrott i år i och med vi har så många unga. Slutgiltiga svaret får bli Laget.
Tuffaste laget i serien?
– Vi är nykomlingarna i serien så vi har stort respekt för alla lag, men det finns väl några förhandsfavoriter i tex Stehag, sen med tanke på att vi hade Dösjöbro i vår egen serie förra året och som dessutom lyckades vinna serien utan att förlora en enda match, vilket är oerhört imponerande så ska de bli spännande att följa. Råå ska definitivt inte glömmas bort heller, hade jag bara fått välja ett lag så hade jag på förhand lagt min röst på dem som den tuffaste motståndaren och favorit till seriesegern. Men det finns säkert fler, har något lag fått in ett par spelare från högre divisioner så kan det ju såklart påverka utfallet. Vi har inställningen att alla matcher blir tuffa, det är så vi vill ha det, det utvecklar oss.
Foto: Uppåkra IF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se