Ariana värvar Ettans skyttekung – och en spelare till
Victor Andersson är klar för Ariana. 29-åringen gjorde 17 mål i Ettan Södra för nedflyttade Onsala förra säsongen.
Dessutom ansluter Pascal Simba från Ettan Norra-klubben Sollentuna FK.
Victor Andersson delade skytteligasegern i Ettan Södra med Arianas Ahmed Awad förra säsongen. Nu går han alltså över till den satsande Malmö-klubben.
– Jag är otroligt glad över att kunna värva förra årets skyttekung, Victor Andersson. Hans prestationer i Ettan Södra med Onsala, där han vann skytteligan, talar för sig själva och visar på hans exceptionella förmåga att göra mål. Victor är en naturlig målskytt med en imponerande förmåga att göra sig spelbar både i djupled och inne i boxen, säger sportchef Omid Hushmand på Arianas hemsida.
– Det blev Ariana för att det är en förening som är målmedveten och vill uppåt. Jag hoppas kunna vara starkt bidragande till att Ariana gör en bra säsong och slåss om seriesegern, säger Andersson.
Dessutom är alltså Pascal Simba, 24, klar.
– Vi är mycket glada att kunna presentera vår senaste värvning, anfallaren Pascal Simba. Han är en spännande spelare med en imponerande fysik. Pascal är både stor och stark, vilket gör honom till en kraftfull närvaro på planen – särskilt i dueller, inne i boxen och i den offensiva speluppbyggnaden. Han har redan visat att han kan göra mål i Division 1, och under våra duktiga tränare kommer han att fortsätta utvecklas till en ännu mer utpräglad målskytt, säger Hushmand.
– Ariana gav mig ett fint intryck och bemötte mig på ett väldigt bra sätt. Det känns som att vi har något riktigt spännande på gång, och det vill jag vara en del av. Jag ser fram emot denna säsong, det ska bli otroligt kul med seriestart snart. Som lag hoppas jag att vi kan vinna varje match, och personligen vill jag bidra med poäng, säger Simba själv.
Anfallaren har gjort 19 mål på 44 matcher för Sollentuna i Ettan Norra de två senaste säsongerna.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se