Totte Holmqvist återvänder till BK Olympic – ”En inspirerande miljö där jag känner att jag har stor möjlighet att utvecklas”
Försvararen Totte Holmqvist återvänder till BK Olympic och Lindängen som han lämnade efter halva säsongen 2022. Han kommer närmast från FC Rosengård.
– Totte är en försvarsspelare med en fin högerfot som kan användas både på kanten och centralt i backlinjen.
– Det känns jättebra att vara tillbaka i Olympic. Det är en klubb som jag känner till mycket väl och jag tacksam för förtroendet från Charre och tränarna. Olympic har en väldigt bra ledarstab och en inspirerande miljö där jag känner att jag har stor möjlighet att utvecklas. Jag ser fram emot säsongen och hoppas kunna bidra till ett framgångsrikt år med laget säger han till klubbens Instagram.
Foto: BK Olympic
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se