Fortuna FF är redo för start – ”Vi är inte här för att se och lära”
Seriespelet i div 3 är äntligen igång. Skånesport tog ett snack med ass tränare Marcus Gessle för Fortuna FF inför dagens bortapremiär mot Stafsinge IF.
Först och främst, börjar du få vårkänslor och därmed en doft av läder?
– Det får man verkligen säga! Sol, 10-15 plusgrader och seriepremiär är fina vårtecken.
Har premiärnerverna börjat att göra sig påminda?
– Man känner av på träningarna att det börjar närma sig men nerverna kommer oftast först på matchdag.
Är du nöjd med försäsongen?
– Ja, men det skulle jag säga. Vi började lite svagt men samtidigt har vi många nya spelare som behövde lära känna oss, medspelare och hur vi vill spela. Senaste 3-4 matcherna har sett betydligt bättre ut och vi tar steg framåt hela tiden. Vi har även haft ett fint träningsläger i Malaga där gruppen svetsats samman ännu mer.
Vem blir årets lagkapten och varför?
– Lucas Andersson Persson och Victor Löfstedt bär bindeln i år. Båda är naturliga ledare som ställer krav på sig själv och sina medspelare.
Vem är ditt lags MVP?
– Det finns såklart många, men Sixten Jönsson har sett het ut på försäsongen så där finns förhoppningar om många mål och assist.
Hur ser du på den serie ni ska spela i denna säsongen?
– Spännande serie, känns som det kommer vara väldigt jämnt i år.
Vilka lag anser du blir favoriter?… och vilka riskerar att åka ur?
– Lagen som kommer från div 2 är väl naturliga favoriter.
Vilken match blir vårens höjdpunkt?
– Det blir hemmapremiären.
Vad är en rimlig målsättning för ditt lag?
– Vi siktar alltid på att vinna varje match och jag har stor tro på att laget som vi ställer på banan kommer vara en svår nöt att knäcka för alla lag. Vi är inte här för att se och lära.
Om vi ser till helgens match. Hur ser denna veckan ut inför er seriestart?
– Bra träningsmatch i lördags och sen en intensiv träningsvecka. Vi kommer väl förbereda.
I premiären inleder ni spel på bortaplan mot Stafsinge IF. Vad vet du om era motståndare som är värt att nämna?
– Kan inte avslöja några hemligheter tyvärr men Stafsinge IF är ett kompetent lag så vi behöver göra en riktigt bra match för att åka hem med alla tre poäng.
Vilken typ av fotboll kommer ni att spela och finns det något ”fast” spelsystem du föredrar, tex 4-4-2 osv?
– Utgår från ett 4-2-3-1 men det kan såklart se annolunda ut under matchens gång beroende på motstånd, matchbild osv.
Avslutningsvis, vilka känslor förknippar du med ordet premiär?
– Det är såklart varma känslor. Äntligen är en lång försäsong över och det är dags att tävla om poäng. Årets bästa tid ligger framför en.
Foto: Fortuna FF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se