Mer pengar i lagkassan för föreningar som städar Skåne
Vill din förening stärka lagkassan?
I början av oktober får alla idrottsföreningar i Sparbanken Skånes verksamhetsområde möjligheten att stärka sin lagkassa samtidigt som de gör sin närmiljö renare från skräp.
– Det är en chans att visa att vi som förening är mån om närområdet, säger Cassandra Gustafsson, ledare och styrelseledamot hos Kävlinge Gymnastikförening.
Helgen den 4-5 oktober har ditt lag eller din förening med ungdomar i åldern 11-18 år möjligheten att vara med och städa Skåne.
Medverkande lag/föreningar blir tilldelade ett område i sin hemkommun att städa tillsammans under några timmar. Belöningen är 6000 kronor till lagkassan.
Sparbanken Skåne stödjer initiativet i samarbete med organisationen Städa Sverige.
– Det är ett sätt för oss att engagera oss i miljön och en skräpfri natur å ena sidan, och samtidigt stötta ungdomsidrotten, säger Marcus Nilsson, marknadschef på Sparbanken Skåne.
Cassandra Gustafsson är tränare i Kävlinge Gymnastikförening, som varit med och städat 2020, 2021 och 2023.
– Ungdomarna ser förtjänsten till sin lagkassa. Vi åker på tävlingar och läger och ungdomarna har i andra sammanhang sålt saker för att få ihop en lagkassa. Att kunna städa och hålla snyggt i närområdet där vi bor och verkar samtidigt som vi får in pengar i lagkassan förenar nytta med nöje, berättar Cassandra.
– Det är ett enkelt sätt att få in ungdomar i tänket att man måste jobba för att få en förtjänst, att det inte kommer per automatik, säger hon.
Hon menar att ungdomarna tyckte att städningen var rolig – även om alla kanske inte gjorde det på förhand.
– Många gick in med en negativ inställning: Ska jag städa upp efter andras skräp? När de mjuknat till lite grand tyckte många att det var intressant. Vi gjorde intressanta fynd som vi inte räknat med.
Till exempel?
– Vi hittade en gammal aluminiumburk med utgångsdatum 2012. Det blev en stor snackis – hur kan den ha legat här så länge? Någon hittade ett bildäck och vi hittade någon skurhandske och en svamp.
Cassandra Gustafsson lyfter fram hur gemenskapen inom laget stärktes av städningen.
– Vi träffas ett par dagar i veckan och tränar i hallen. Att få chansen att träffas i en miljö utanför hallen höjde stämningen. Gemenskapen var en starkt bidragande faktor till att de tyckte att det var roligt.
Att vara med och städa är också ett sätt för en förening att visa att man bryr sig om närområdet och den egna kommunen.
– Det är en insats för närområdet som föreningen verkar inom. Det sänder en signal om ansvarstagande utåt, att vi som förening är måna om närområdet.
Vill din förening vara med? Så går det till:
Sparbanken Skåne är ny samarbetspartner och bjuder in föreningar i bankens verksamhetsområde, vilket innefattar följande kommuner: Eslöv, Hässleholm, Hörby, Höör, Kristianstad, Kävlinge, Lund, Osby, Simrishamn, Sjöbo, Staffanstorp, Svalöv, Tomelilla, Ystad och Östra Göinge.
Vill ditt lag eller din förening vara med?
Gör en intresseanmälan via Sparbanken Skånes hemsida.
Alla deltagare gör en digital miljöutbildning med information om hur man exempelvis hanterar olika typer av skräp. Städmaterial (västar, handskar och sopsäckar) skickas sedan ut till ansvarig ledare och ni tilldelas ett område att städa i er hemkommun.
6000 kronor per städuppdrag utgår i ersättning. Sparbanken Skåne ser även till att det blir fika under dagen.
– Sedan hoppas vi på fint väder! säger Marcus Nilsson på Sparbanken Skåne.
Städa Sverige har funnits sedan 1988 och genom det nya samarbetet med Sparbanken Skåne blir årets städhelg i Skåne fyra gånger så stor som ifjol. Samarbetet möjliggör städning i stora delar av Skåne där initiativet inte funnits i större utsträckning.
I Östra Göinge är det helt nytt och i Hörby, Osby, Sjöbo, Höör, Eslöv och Svalöv har bara enstaka föreningar städat tidigare.
Under 2024 fyllde 26257 deltagare i Städa Sverige 24297 gula säckar med skräp från svensk natur. Det gav 8,7 miljoner kronor till svensk ungdomsidrott.
Foto: Städa Sverige
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se