Positionsbytet gav snabb effekt – Halil Peskovic tvåmålsskytt för Hörby FF
Hörby FF tog säsongens första seger och tre viktiga poäng mot Brösarps IF. Målmaskinen Halil Peskovic blev tvåmålsskytt för hemmalaget.
– Tränaren väljer och plocka bort mig från kanten och sätta mig på min naturliga position som central anfallare och då tar det inte lång tid innan jag gör två mål.
Kortfattad analys av helgens segermatch mot Brösarps IF.
– Trög första halvlek där Brösarp ligger lågt och kontrar in 0-1. Vi får inte riktigt igång vårt spel och skapar knappt något. Andra halvlek är total dominans från vår sida.
Du stod för två och dessa satte du på mindre än två minuter? Hur gick detta till?
– Tränaren väljer och plocka bort mig från kanten och sätta mig på min naturliga position som central anfallare och då tar det inte lång tid innan jag gör två mål.
Din egen prestation?
– Jag är nöjd med hur jag hjälpte laget genom att sätta både 2-1 och 3-1.
Vilka delar i spelet är du nöjd respektive missnöjd med?
– Är inte nöjd vårt försvarsspel och då menar jag från hela laget för vi gör detta tillsammans. Vi släpper till för mycket målchanser. Det kommer att straffa sig mot bättre motstånd.
Om vi blickar framåt, hur går tankarna inför matchen mot Ystads IF FF?
– Finns inte så mycket och tänka på. Göra sitt absolut bästa på de två träningar vi har och sen återhämta sig till match på fredag.
Vad blir det viktigaste för att ni ska kunna nå ett bra resultat?
– Inte slarva på egen planhalva och sätta våra målchanser vi skapar.
Är det något särskilt du ser fram emot matchen?
– Ser mycket fram emot matchen. Har hört att Ystad värvat bra så det kommer vara kul och spela.
Vilken blir nyckeln?
– Disciplin.
Hur är läget i laget inför matchen?
– Bra, segern mot Brösarp var viktig för oss rent mentalt. Lite skavanker här och där finns på vissa spelare och huvudtränaren Admir är avstängd.
Till sist, ge oss ett tips på slutresultat?
– Tror att vi tar med oss 3 pinnar till Hörby. Spelar ingen roll vem som avgör.
Foto: Lola Nilsson
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se