Två spelare avstängda – enklare än vanligt att ta ut HIF-elvan?
HIF spelar hemma mot Kalmar FF på söndag klockan 13.
På lördagsförmiddagen genomfördes det sista träningspasset före matchen.
HIF kommer från en stark insats mot Västerås. Det blev seger med 2–0 i tisdags, trots spel med en man mindre i över en halvlek.
Ervin Gigovic är avstängd efter sitt röda kort i den matchen. Det är även Wilhelm Nilsson, som ådragit sig tre gula kort på de inledande fyra matcherna.
De rimliga ersättarna:
• Jon Birkfeldt på Nilssons mittbacksposition bredvid Marcus Gudmann.
• Samuel Asoma på Gigovic centrala mittfältsposition bredvid Lukas Kjellnäs.
Skånesport frågar tränare Klebér Saarenpää om det varit enklare än vanligt att ta ut HIF-elvan.
– Det lägger jag ingen värdering i. Det vi behöver när vi tappar någon är att någon annan är redo att kliva in utan konstigheter. Inte möblera om allt för mycket, svarar han.
Det är första gången sedan Nilsson kom till HIF inför förra säsongen som han missar en seriematch.
– Och han har spelat många minuter med Gudmann. De har skapat en relation. Nu blir det en ny konstellation och en ny relation som får byggas upp, konstaterar Saarenpää.
För Asomas del var matchen mot VSK den första i Superettan i år då han inte var med i startelvan. Skälet: Västerås aggressiva man-man-markering och behovet av löpstyrka.
– Detta är en mer normal match. Det blir speciellt när det blir man-man-spel, Kalmar är inte lika mycket man-man-orienterade. Det kommer vara bra för Asoma och hans kvaliteter.
När de förväntade startspelarna skulle gå igenom fasta situationer under andra halvan av träningspasset, spelade övriga kvadraten och tränade avslut i andra änden av planen.
Men det var totalt 13 spelare som tränade på hörnorna. Utöver de elva troliga startande var Adam Akimey och Ebrima Bajo med.
Nyförvärvet från Gambia (Bajo) har inte fått speltid i serien ännu.
Hur nära är han att få speltid?
– Det kan jag inte svara på. Det är en lite långsammare process. Vi försöker slussa in honom sakta men säkert. Det har hittills inte varit matchbilder där vi velat gå den vägen. Han jobbar på och det kommer att komma möjligheter längre fram.
Tillbaka till Västeråsmatchen. Den blev en succé för HIF.
– Det var en skön match att vinna. Det var länge sedan vi hade en match hemma på Olympia där vi fick vara bra tillsammans med publiken, att vi var i en symbios. Det blir ett vi, det blir ett HIF, som vi alltid vill och försöker skapa, säger Saarenpää.
Om man ser till första halvtimmen, hur tycker du att den står sig jämfört med de bästa matcherna ni gjorde förra året, som första 20 minuterna mot Öster då ni gjorde tre mål?
– Det är svårt att värdera. Man glömmer saker och ting och det man senast gjorde bra är oftast de bästa, tycker jag. Men så är det inte alltid.
– Men matchen var bra, vi har kontroll på matchen. Vi gör bra saker där ute som ÄR HIF: Aggressivitet, kvalitet. Samtidigt måste du värdera det gentemot motståndarna. Hur bra är dem? Är det vi som gör dem dåliga? Svårt att säga. Men det var en bra första halvtimme. Vi har bevisat att vi varit där, där vi peakade. Varför ska vi inte vara där jämnt? Det måste vi sträva efter.

HIF:s troliga startelva:
Johan Brattberg – Benjamin Örn, Jon Birkfeldt, Marcus Gudmann, William Westerlund – Wilhelm Loeper, Lukas Kjellnäs, Samuel Asoma, Max Svensson – Adrian Svanbäck, Oscar Aga.
Övriga uttagna spelare: Emil Rådahl, Ture Görefält, Ebrima Bajo, Simon Bengtsson, Alvin Nordin, Milan Silva Rasmussen, Adam Akimey.
Utanför truppen: Wilhelm Nilsson (avstängd), Max Bjurstrøm, Ervin Gigovic (avstängd), Casper Ljung, Baker Amer.
Foto: Gustav Lundblad
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se