Se Emil Perssons drömmål: ”En otrolig träff”
Finns det något vackrare än mittbackar som vrister upp skott i krysset från 25 meter?
Svaret är – nej.
Det stod 1-1 mellan BK Olympic och FC Rosengård när Emil Persson avancerade med bollen från sin mittbacksposition.
Bollen rullade sådär perfekt långsamt och gräset var sådär lagom blött. Skorna var sådär perfekt knutna och motståndarna var sådär perfekt passiva.
Emil drog till – och skickade bollen rakt upp i ”krågeboet”!
Årets mål så här långt i Ettan Södra.
Beskriv känslan när bollen lämnade foten?
– Jag kände direkt att jag fick en otrolig träff. Sedan väntade jag mest på att bollen inte skulle träffa ribban, kursen var satt mot den inledningsvis, men sedan fick bollen ett fint litet dyk på slutet. Jag fick mycket tid på mig och hade fått bra bollträff på träningarna på sistone så det var bara att testa lyckan.
Se drömmålet här:
Vad tycker du annars om er insats – för ni gick ner er i andra?
– Det har hänt tidigare att det spridit sig en falsk trygghet när man är en man mer. Vi blev frustrerade och då fick Rosengård ännu mer energi. Första 45 spelade vi faktiskt bättre, med lika många spelare som motståndare, och så ska det ju inte vara. Vi hittade förbi fint i speluppbyggnaden och det såg bra ut många gånger i första halvlek.
Under säsongen har ni annars varit väldigt ojämna? Det känns omöjligt att veta var ni står?
– Ja, insatserna har verkligen varit varierande. Hade vi haft ett svar på det hade vi löst det. Jag tror att det bara är att fortsätta göra det vi göra bra många gånger, då kan vi dominera matcherna, säger den 21-årige förre Torns IF-spelaren.
Din roll som mittback är lite förvånande?
– Jag har alltid haft olika roller på planen. Nu är jag mittback för första gången i karriären efter att tidigare ha varit innermittfältare och även spela anfallare, ytter och högerback.
Hur ofta kommer du att titta på målet?
– Ett antalet gånger…
Mer om matchen här:
Ekmarks 22 punkter efter 2-2 mellan Olympic-Rosengård: ”Då bet jag mig i läppen av upphetsning”
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se