Lundatränaren efter ännu ett sent avgörande: ”Vi slutar aldrig spela”
Stopptidsavgörande mot Torslanda i hemmapremiären (1–0).
Stopptidsavgörande mot Ängelholms FF näst senast (2–1).
Och senast: Stopptidsavgörande mot BK Olympic (2–1 igen).
Lunds BK har tagit tre av sina sju segrar i Ettan Södra sent, sent.
– Vi skulle gjort mål tidigare, säger tränare Jussi Kontinen efter Olympic-matchen.
– Det var onödigt sent sett till matchbilden och målchanser, säger Kontinen.
– Vi gör en ganska bra första halvlek där vi visar bra nivå, fortsätter han.
Ställningen var 1–1 i paus på Klostergården. Lund avslutade bra före paus, men kom ut som ett blekt lag efter halvtid.
– Det är för mycket långbollar, för mycket tekniska misstag och vi får inte tag i bollen, säger Kontinen.
Från och med 75:e minuten var det dock inget snack. Då hade Lund tolv av sina 18 avslut – och till sist satte inhopparen Filip Akdemir 2–1-avgörandet.
– Vi går upp och pressar högre. Pressen gjorde att vi vann bollen istället. Under den kvarten är det kvalitetsskillnad, kommenterar tränaren.
– När du summerar andra halvlek har vi ganska bra målchanser. Vi skulle gjort mål tidigare.
Det var inte bara Akdemir som hoppade in och gjorde avtryck. Det gjorde även kantspringaren Adrian Daly Tempelaar.
– Han kommer in och gör det väldigt bra. Han har kontinuitet nu, inte bara i matcher, utan i att vara redo. Han hade en period med lite skador eller känningar och då fick han inte den ärliga chansen att konkurrera på samma sätt. Nu får han starta på måndag (läs idag) i cupmatchen mot Balkan och med den här insatsen förtjänar att få starta inom kort här (i serien).
Lundatränarne lyfter även fram kantspelaren Alexander Nilsson, som gjorde ett mål och en assist i sin comeback efter att ha missat den senaste matchen mot Ängelholms FF.
– Det var jätteviktigt att få tillbaka honom. Han är ett extremt stort hot, säger Kontinen som menar att Nilsson avlastar vårens succéman Kevin Liimatainen i att vara den som gör de avgörande offensiva insatserna.
– Det har ensidigt varit han (Liimatainen) som legat bakom otroligt mycket i att hitta målchanser. Vilket övertag Alex hade, vilka möjligheter det ger oss.
– Vi slutar aldrig att spela. Det är jag otroligt nöjd med. Jag är glad över att vi får avsluta med den här kvarten och ta med oss det till nästa match, summerar Kontinen.
Och nästa match – den spelas borta mot IFK Skövde på söndag den 15 juni klockan 16.
Tabelltoppen, Ettan Södra:
1. Ljungskile, 25p.
—
2. Jönköpings Södra, 25p.
—
3. Lunds BK, 24p.
4. FC Rosengård, 21p.
5. Ariana FC, 20p.
6. Norrby IF, 19p.
7. Torslanda IK, 18p.
Foto: Lola Nilsson
Lunds derbyhjälte hoppade in och avgjorde – uppvuxen fem minuter från IP
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se

