Sommarsnack med Emma Nuhanovic: Roadtrips, italiensk glass och fransk hiphop
Fakta:
Namn: Emma Nuhanovic
Ålder: 22 år
Bor: Malmö
Förening: H65 Höör
Roll: 9M/playmaker
Det är 25 grader varmt, solen skiner och du har en helt ledig dag. Vad gör du?
– Jag älskar roadtrips, så om min syster eller någon vän också är ledig hade jag nog föreslagit en tur till någon ny restaurang eller strand bara för att chilla. Men oavsett så skulle jag nog varit ute i solen och ätit god mat hela dagen.
Vilken strand, sjö eller annan plats badar du helst vid och varför?
– Jag badar inte så ofta i Sverige, men om jag skulle välja en plats så blir det Ribersborgsstranden i Malmö. Varför? Nostalgisk plats med beachplaner, kiosker och bryggor.
Den perfekta glassen?
– Italiensk glass med någon nötsmak.
Du unnar dig själv någonting gott att dricka efter ett hårt pass i solen. Vad blir det?
– En kall Nocco är riktigt gott i värmen, även om jag oftast dricker det innan träning. Men efteråt brukar jag oftast välja iskallt vatten- finns inget bättre egentligen.
På grillen har du helst…?
– Ryggbiff, cevapi, majskolvar och svamp.
Vilken restaurang, fik eller liknande skulle du rekommendera Skånesports läsare att besöka?
– Bagericafeet i Malmö. Trevlig uteservering och goda bagels där.
Vad lyssnar du gärna på i hängmattan?
– Jag lyssnar på musik non-stop och senaste tiden har det blivit en del fransk hiphop. Men bosnisk musik är alltid standard för mig- så något av det blir det.
Vad är mest överskattat med den svenska sommaren?
– Då det är vinter och mörkt stora delar av året undrar jag om man ens vill eller kan klaga på den korta sommaren vi får?
Beskriv den perfekta lediga sommarmorgonen?
– Frukost och kaffe med familjen ute i trädgården.
… och den perfekta lediga sommarkvällen?
– Det är svårt att slå en grillkväll med nära och kära. Men en kvällspromenad vid solnedgången är också trevligt.
Vad ser du mest fram emot resten av 2025?
– Lite semester och resor ser jag fram emot, men mest av allt längtar jag efter min comeback till handbollen i höst.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se