Lundblads fem intryck från Oddevold–HIF 1–4: Wilhelm Loeper Show
HIF avslutade Superettan-säsongen 2025 med att norpa sjundeplatsen via en 4–1-seger borta mot Oddevold.
Wilhelm Loeper gjorde ett mål och tre assist. Ervin Gigovic var också inblandad i samtliga mål när HIF för första gången på över fyra år gjorde fyra mål på bortaplan i seriespel.
Här är Gustav Lundblads fem intryck från matchen.
På grund av bevakningen av TFF–ÖSK publiceras denna artikel först på söndagen.
Oddevold–HIF 1–4
0–1 Ervin Gigovic (7, assist Wilhelm Loeper)
1–1 Gabriel Sandberg (19, assist Gustav Forssell)
1–2 Max Svensson (61, assist Wilhelm Loeper)
1–3 Oscar Aga (75, assist Wilhelm Loeper)
1–4 Wilhelm Loeper (77, assist Ervin Gigovic)
Publik: 1112
Målen:
0–1 (7): Ett av årets vackrare HIF-anfall. Asoma slog en fin crossboll ut till Loeper på kanten. Han spelade den rakt in i straffområdet, där Ervin Gigovic stack fram, satte foten till och skickade in bollen ribba in.
1–1 (19): Oddevold spelade runt bollen med många spelare ute på vänsterkanten. Därefter slog Forssell en passning snett inåt bakåt till Gabriel Sandberg, som dundrade in 1–1 från tolv meter.
1–2 (61): Efter en snett inåt-bakåt-passning av Gigovic fick Loeper bollen i höger innerposition. Han höll i den och spelade sedan en djupledsboll in till vänsterposition i straffområdet, till en framfarande Max Svensson, som satte dit den.
1–3 (75): Gigovic-hörna nicklobbades av Loeper i bortre ytan av målområdet. På andra sidan tog Oscar Aga ned bollen och tryckte in den i mål.
1–4 (77): Gigovic gjorde bort Derviskadic på egen planhalva, spelade djupledsboll till Loeper, som fick bollen i straffområdet efter att målvakten Sætra kommit ut lite snett och inte fått undan den ordentligt. Loeper drog till från högerposition, ur ganska snäv vinkel, in i tomt mål.
1. 4–1-seger för HIF
Satt på Vångavallen i Trelleborg och bevittnade årtiondets ångestmatch igår eftermiddag, så skriver om HIF:s säsongsavslutning mot Oddevold först nu.
En avslutningsmatch i Uddevalla som så klart en stund efter slutsignal överskuggades av det faktum att HIF och Klebér Saarenpää ingått skilsmässa.
Saarenpää-eran fick i alla fall ett fint slut, då HIF för första gången sedan 2021 gjorde fyra mål i en och samma bortamatch i seriespel.
Stor segerorganisatör: Wilhelm Loeper – kanske ett fint HIF-slut för honom också, han har ju utgående kontrakt och har ännu i bestämt sig om han kommer att fortsätta i HIF eller ej.
2. Glädjen
Det här handlade ”bara” om att sluta sjua, åtta, nia, tia eller elva i Superettan, samt om ett värdigt slut.
Av det skälet gillade jag hur HIF tog sig an den här matchen, när jag såg den på TV på söndagen.
Det här var inget håglöst sistaomgångsspel, vilket inte minst Oscar Agas måljubel efter 3–1 illustrerade.
Ett lag som haft en dålig säsong visade i alla fall att det betydde något att göra en bra avslutning.
Det gladde nog många tittare som haft lite svårt att glöda och känna för denna HIF-upplaga.

3. Wilhelm Loeper
Vad är det för avslutning på säsongen den här mannen gör?
I den här matchen: Mästerlig kvalitet i framspelningar och avslut – det fanns bud på ytterligare mål.
Han tangerade sitt eget personliga poängrekord i seniorseriespel mot Örebro i den 27:e omgången.
Sedan dess har han gjort ytterligare sex poäng på tre matcher.
Totalt landar han på 21 poäng – tolv mål och nio assist.
Han har alltså bidragit med poäng vid HÄLFTEN av HIF:s 42 mål i Superettan 2025 (för övrigt lika stor andel som Eythor Bjørgolfssons i Umeå FC).
Johan Brattberg blev Årets HIF:are och har kanske varit den bäste spelaren utdraget över hela säsongen, men Loeper har varit höstens spelare och över hela säsongen nog varit den mest värdefulle, det man i USA kallar MVP, i det här laget.
För vart hade detta HIF slutat utan hans offensiva bidrag?

4. Gigovic match
Fyra poäng för Loeper, men Ervin Gigovic låg inte långt efter.
Ett mål, en assist och två andra-assist.
Den tekniska nivå Gigovic höll i den här matchen var hög. Detta var hans bästa match i år, tillsammans med Umeå hemma.
Höjdpunkten: Snurren som inledde 4–1-anfallet.
Den här matchen kändes lite som Klebér Saarenpääs HIF i bortamatcher 2024, då man flög fram med precisa djupledsbollar i snabba anfall – och gjorde mål på fasta situationer.
Kul att se – synd bara att säsongen sedan länge var körd.

5. Avslutning
Var detta en bra HIF-insats?
Jo, det tycker jag nog.
Försvarsspelet vid 1–1-målet, då Oddevold spelade sönder HIF:s försvar med en överbelastning på vänsterkanten, var inte så bra, och under stora delar av resten av halvleken tvingades HIF försvara med en fembackslinje och utfallet blev ganska trist.
Men i övrigt: Inte fantastiskt, men bra, gediget, tillräckligt.
Oddevold skapade inte mycket av värde framåt, utöver målet. Defensivt bör hela backlinjens arbete framhävas, framför allt Wilhelm Nilsson gjorde en av säsongens bättre insatser.
Segern gör att HIF blev sjua, en tangering av 2017 års placering.
Den näst sämsta HIF-placeringen i seriesystemet under de senaste 35 åren, men den ser mycket bättre ut än en elfteplats, som det blivit vid förlust.
Dessutom slutade man före BoIS i sluttabellen för första gången sedan nedflyttningen till Superettan för tre år sedan.
Men vad är väl en smått betydelselös säsongsavslutning på Rimnersvallen i det stora hela?
Förvisso väldigt mycket för Emil Rådahl, som fick lov att göra seriedebut och agerade stabilt som målvakt.
Men i övrigt: Inte så mycket, i relation till den nya omvälvning i klubben som började utannonseras på lördagskvällen.
Klebér Saarenpää försvinner efter två år. Ännu en HIF-tränare som lämnar/skiljs från uppdraget innan kontraktet är slut (den 13:e av de senaste 16).
Mer säsongssummering och analys av skeendet och vad som kan tänkas hända nu, återkommer vi så klart till i andra artiklar och i vår podcast.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se

