Peter Nilsson i Bjärreds IF: ”Jag tycker vi är på rätt väg”
Till helgen drar seriespelet igång. För Bjärreds IF väntar spel i division 4. Skånesport tog ett snack med tränare Peter Nilsson.
Först och främst. Hur mår du?
– Jag mår riktigt bra liksom truppen.
Är du nöjd med försäsongen så här långt?
– Nöjd är jag inte, men jag tycker vi är på rätt väg.
Hur ser du på den serie ni ska spela i år? Vilka lag är favoriter? Vilka riskerar att åka ur?
– Det är en tuff serie där där jag lägger favoritskapet på Råå IF men Borstahusen. Lunds SK och Fortuna lär vara med på den övre halvan. Jag tror att Västra Karup och Kågeröd kommer få det tufft.
Någon speciell match du ser fram emot i vår?
– Egentligen alla matcher då alla blir viktiga.
Vad är rimligt att begära av ditt lag?
– Förra säsongen hamnade Bjärreds IF egentligen på kval ner men förra säsongen ströks kvalen. Vi har tappat en del spelare och mestadels fyllt på med spelare underifrån. Siktar på att placera oss bättre än förra säsongen.
Vilken spelare i ditt eget lag kommer få sitt genombrott den här säsongen och varför?
– Jag tror främst på Vigge, Ollie och Emil. Vigge som tagit rejäla kliv i det offensiva spelet. Ollie som har höga krav på sig själv, genom hårt jobb och målvetenhet kommer resultat. Emil som gör sin första seniorsäsong är en oslipad diamant. Det är svårt att gissa i ett väldigt ungt lag där många kan få sitt genombrott.
Vad kommer du fokusera på fotbollsmässigt under träningarna sista veckan fram till premiären?
– Har slipat på det kollektiva spelet, men även gått över till mer avslutsövningar och fasta situationer.
Avslutningsvis, vilken idrottsplats, förutom din egen hemmaplan, tycker du är charmigast/vackrast i Skåne – och varför
– Strandängens IP i Bromölla väldigt charmig. Tränade TFF P16 och vann finalen på denna IP mot MFF 2015 som då tränades av landslagstränaren Roland Larsson.
Foto: BIF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se