Ingelstens Eskilsminne formstarkt: 8-1-1 på tio matcher
Nykomlingen Eskilsminne går som tåget i Ettan Södra: Laget har tagit 25 av 30 möjliga poäng på de senaste tio matcherna.
Igår blev det dock bara 2–2 hemma på Harlyckan mot seriefavoriterna Falkenbergs FF. Skånesport träffade Eskils tränare Patrik Ingelsten efteråt.
Falkenberg tog ledningen sent i första halvlek, men Eskilsminne vände på steken en kvart efter paus. Laget såg ut att gå mot segern när FFF och Wilhelm Ärlig kvitterade i 91:a minuten.
– Det blir en besvikelse när man tappar poäng så sent, säger Patrik Ingelsten, som dock konstaterar att hans lags insats i matchen var stark.
– Om man ändå gräver i prestationen och ser vad vi gör under 97 minuter får man säga att vi i 70-75 minuter är det klart bättre laget. Att vi är så bollförande mot ett Falkenberg som så tydligt siktar mot Superettan säger något om vilken nivå vi har. Vi får ett Falkenberg som nästan bara spelar kontringsfotboll – förutom första tio i andra halvlek där de är lite hetare än oss.
Patrik Ingelsten anser att det faktum att hans lag spelat oavgjort mot Falkenberg och ändå är ”extremt besvikna” efteråt säger mycket om hur bra Eskilsminne var i matchen.
– All credd till killarna. Vi spelar på ett sätt som är svårt för motståndarna. Vi har killar som tar sig an uppgiften på bästa sätt, är genuint trogna till laget och jobbar hårt. Vi har en styrka som är svårslagen.
Eskilsminne ligger fyra i Ettan Södra, tre poäng bakom Oddevold på kvalplats till Superettan. Man är en poäng före Falkenberg. Över de senaste tio omgångarna är man Ettans formstarkaste lag. Efter tre inledande förluster har man vunnit åtta matcher, spelat en oavgjord och förlorat en (borta mot Lunds BK i maj).
– Vi har fått det att stämma, får man säga (skratt), konstaterar Ingelsten.
Hur långt bär det?
– Oh, det får vi se. Vi tar en match i taget, en vecka i taget. När man kommer underifrån och ändå kan vara så pass bra som vi är – det tyder på att vi gör saker på rätt sätt. Alla jobbar tillsammans utifrån förutsättningarna och det vi vill göra offensivt och defensivt. Många lag har svårt med oss.
Finns Superettan i tankarna?
– Nej, nej. Vi ska göra en bra Division 1-säsong har vi sagt. Sedan vart det bär… – vi pratar inte tabell. Det vill vi inte göra heller. Det blir dumt. Vi har pratat flera gånger om att man kan falla in och titta på tabell, men tabellen är ju ointressant. Den är bara intressant efter sista matchen.
För Patrik Ingelsten är utvecklingen det viktiga.
– Vi har många unga, duktiga, fotbollsspelare som vill. Deras utveckling är jätteviktig. Att vi får med dem och att de hela tiden tar steg och utvecklas. Att vi etablerar Division 1-spelare. Ju mer etablerade de blir här, desto lättare blir det att bli bättre fotbollsspelare.
Samtidigt som Ingelsten säger detta går 35-årige lagkaptenen Fredrik Liverstam ut ur omklädningsrummet på Harlyckans IP – spelarna i laget har blandade åldrar.
– Vi har grabbar med erfarenhet och en trygghet i det vi gör också. En bra mix av spelare i olika åldrar. En bra mix av olika individer. Tekniskt duktiga, taktiskt duktiga, fysiskt starka. Laget är alltid starkaste. Före jaget. Jaget får komma sedan.
Mina sex intryck från Eskilsminne–Falkenberg 2–2: Fortsatt toppstrid för starkt Eskils
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se

