Daniel Pode – “Vi åker på träningsläger varje vecka”
Efter att som nykomlingar i division 3 förra året ha landat på en stabil sjundeplats ser IFK Klagshamn ut att ha stärkt upp truppen med fina nyförvärv under vintern. Lagets tränare Daniel Pode hoppas att det går ännu bättre i år, och att man äntligen får en konstgräsplan hemma i Klagshamn.
– Vi får köra fram och tillbaka till Tygelsjö för att träna tre gånger i veckan. Vi är inte hemlösa, men lite så känns det.
IFK Klagshamn kommer under 2024 spela i division 3 för andra året på rad. Huvudtränaren Daniel Pode har varit tränare för herrlaget sedan oktober 2016 och går i år alltså in i sin åttonde säsong i rollen.
Pode är tydlig med att han inte är särskilt förtjust i att lyfta fram enskilda spelare, men svarar ändå på frågan om vem i truppen som sticker ut efter viss eftertanke.
– Det beror lite på vad man menar, det finns spelare som sticker ut på olika sätt. Den som har varit här längst och betytt mest under min tid i föreningen är Jesper Bengtsson. Han är Klagshamn personifierad och har inte spelat någon annanstans trots flera möjligheter att ta sig högre upp i seriesystemet tidigare. Han är 28 år gammal och kommer göra sin elfte eller tolfte säsong i föreningen.
Tränaren lyfter också fram att stommen är densamma som han haft under alla sina år i klubben. Inför i år har man fått in spets i varje lagdel som kommer höja nivån ytterligare.
– Saber Azizi från Ariana är kanske namnet man främst tänker på.
IFK Klagshamn lyfts av flera konkurrenter upp som ett lag med många intressanta förstärkningar inför säsongen 2024. Med det sagt är inte allt frid och fröjd runt föreningen.
– Vi är kanske det laget i nästan hela seriesystemet som inte har en konstgräsplan. Vi får köra fram och tillbaka till Tygelsjö för att träna tre gånger i veckan. Vi är inte hemlösa, men lite så känns det.
Pode menar att förutsättningarna i Klagshamn är fantastiska överlag, men att vinterhalvåret är jobbigt. Redan när han anslöt till tränarstaben för åtta år sedan var det tal om att bygga en konstgräsplan, ett arbete som fördröjts gång efter gång. Det har berott på allt från klagande grannar, naturskyddsområden och djur som ska skyddas.
Skämtsamt och med ett visst mått av bitter humor säger Pode att laget är på träningsläger tre gånger i veckan. Frånsett resorna till Tygelsjö ska laget dock åka till Barcelona i mitten av mars. Han menar att det är något man är bortskämda med i IFK Klagshamn då man bortsett från pandemiåren har åkt till Cypern eller Spanien varje år.
– Det kommer bli jätteskönt. Däremot har vi tyvärr lyckats pricka in landslagsuppehåll eller bortamatcher för de lokala elitlagen varje gång. Det är kanske lite utvecklingspotential från ledarsidan där till nästa år.
– Vi har valt att möta lag från samma eller lägre divisioner i början av försäsongen. Nu handlar det mest om att låta alla spela så mycket som möjligt och undvika belastningsskador. Sakta men säkert trappar vi upp träningarna och motståndet allt eftersom att vi närmar oss seriestarten.
Hittills har IFK Klagshamn bara hunnit med en träningsmatch, där man förlorade mot division 4-laget Vellinge FF med uddamålet. Prestationsmässigt menar Pode att det såg godkänt ut. IFK Klagshamn hade mycket boll och skapade en hel del chanser.
– Det ser väl ut som gör i slutet av januari.
– Vi har många nya spelare, ett nytt spelsätt och nya linjer som ska sätta sig. På det stora hela var det en helt okej match.
Det ändrade spelsättet beror på de nya spelartyperna som kommit in i laget, och Pode förväntar sig att det blir en liten omställning för truppen. Laget ska spela mer possession-inriktat än i fjol och det kommer kräva en viss inkörssträcka för att hitta rätt i det.
– Som alla andra lag vill vi vara bollförande och föra matcherna. Sen har vi ett framgångsrecept som vi byggt på under sju år och som vi inte ska falla allt för långt från.
Pode menar att laget har varit särskilt bra på att ändra spelsätt från match till match, men även under matcherna. Det handlar om lågt respektive högt försvar och om ändrade formationer. Dessutom har spelarna i IFK Klagshamn stort mandat att ändra saker under matchens gång.
– Jag kan uppleva en sak utifrån, de upplever något annat. Vi gör inga ändringar utan att det förankras men det är ändå ett antal spelare inne på plan som upplever saker och ting annorlunda än vi gör. Vi har så pass kloka spelare som har varit med länge och vet hur situationer ska lösas. Det har vi fullt förtroende för att de klarar av.
Om man ser till prestationen förra året menar Pode att det finns mycket mer att önska av laget. Då var man ändå med och slogs om en tredjeplats långt in i säsongen som nykomlingar, även om man slutade på en stabil sjundeplats. Med det sagt är tränaren tydligt med att det kommer bli en helt annan division 3-serie under 2024, som kommer vara mycket starkare och tuffare än tidigare.
– Förhoppningsvis står vi oss bra under den kommande säsongen. De säger ofta att det andra året är det svåraste, så jag får inte säga för mycket. Min ambition är absolut att vara med i toppen så länge som möjligt.
Pode lyfter fram vikten av att sätta ett bra försvarsspel, inte minst då han anser att den individuella kvalitén och den offensiva kraften i laget kommer leda till att man skapar gott om chanser. Frånsett förra säsongen menar han att IFK Klagshamn har varit trygga i försvarsspelet. Hittar man tillbaka till det i år har laget också goda förutsättningar att göra det jobbigt för många lag.
Spelarförluster
Martin Svensson – IFK Malmö
Herman Brånén Eriksson – Klubb ej klar
Timmy Roininen – Klubb ej klar
Simon Thoresson – Bunkeflo FF
Primus Swenson – Kulladals FF
Olle Hansen – Klubb ej klar
Anton Jongmans – Vellinge FF
Andreij Stojkovic – Malmö IK
David Borras – Klubb ej klar
Filip Olsson – BK Höllviken
Nytillskott
Linus Nilsson – IFK Trelleborg
Denis Malovic – FC Trelleborg
Patrik Pavlovic – BK Höllviken
Saber Azizi – Ariana FC
Hugo Andersson – BK Olympic
Besfort Shulemaja – BK Höllviken
Liam Raic – FC Rosengård
Foto: IFK Klagshamn
Skånesport flerfaldigt nominerade till sportjournalistikens finaste priser