IFK Klagshamn jagar fast mark under fötterna – ”Behöver gå för vinst i de matcher som är kvar”
Hallå där…Denis Malovic, mittfältare i IFK Klagshamn.
Om vi börjar med er senaste match, hemmaseger mot Tomelilla IF. Ni var en man mindre på plan då Henrik fick syna det röda kortet i början av andra halvlek. Analys av matchen?
– Tycker vi hanterar det bra trots en man mindre i ca 45 minuter. Vi kämpar och sliter väldigt mycket och får med oss tre viktiga poäng.
Vad gjorde ni bra? ….och något ni borde gjort bättre?
– Den situationen vi befinner oss i och har gjort säsongen igenom är att vi tyvärr är svaga i båda boxarna, siffror och tabelläge ljuger aldrig. Det vi kan ta med oss som vi gör bra är att vi tror på det och ger inte upp.
Ni återfinns nu som tabelltia med samma poäng som Lilla Torgs FF har på kvalplats. För att komma ovanför kvalstrecket behöver det bli vinster i kvarvarande matcher. Hur ser du själv på era möjligheter?
– Det kommer bli intressant avslutning vi möter både Malmö IK och Lilla Torg som befinner sig i liknande situation som vi är i. Vi kommer fortsätta tro på det och förhoppningsvis blir det ett positivt utfall och att vi slipper kval. Behöver gå för vinst i de matcher som är kvar.
Idag väntar spel mot Malmö IK på bortaplan. Tankar om matchen?
– De gjorde det bra senast de spela mot oss och har en del individuellt duktiga spelare, så förväntar mig en liknande match som senast vi mötte dem.
Hur ser det ut med skador, avstängningar och annan frånvaro?
– Henrik vår lagkapten är avstängd tyvärr. Linus Nilsson och Jesper Bengtsson ska iväg på facklig utbildning, så osäkert om de hinner tillbaka till matchen men det jobbar vi på! Riktigt kul att Kim Johansson är med de sista två matcherna och stöttar, kommit in med god energi och kan vara nyttig i slutskedet här.
Dina känslor inför slutspurten, en riktig rysare?
– Det lutar lite åt att det kommer bli så, personligen tycker jag det är synd ödmjukt sagt att både Klagshamn och Lilla Torg befinner sig där vi gör. Min känsla är att det haft haft ett år där det varit väldigt mycket stolpe ut för dem precis som det varit för oss.
Finns det någon av era kvarvarande matcher som du känner att det pirrar lite extra för att möta?
– Nej det skulle jag inte säga. Tycker det är viktigt att vi säkrar det och att IFK Klagshamn spelar div3 även under 2025.
Foto: Lola Nilsson
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se