Pontus Wiktorsson besviken på säsongen – ”Vi tränade för dåligt, tappade spelare och glädje samt förlorade vår identitet”
Hallå där…Pontus Wiktorsson, anfallare i IFK Simrishamn.
Du har gjort 10 mål på 22 matcher och vann den interna skytteligan trots att du under säsongen flyttat till Stockholm. Vilken betydelse har det för dig personligen?
– Det är klart att det alltid är kul, men inte tillräckligt för att hålla oss kvar. En besvikelse!
Om du får välja endast ett av dina hitintills gjorda mål under året, vilket skulle du då välja och varför just det?
– Berga hemma, på grund av utförande och matchklocka.
Om du sätter betyg själv på din säsong, hur ser den då ut?
– Sämre än förra året, helt klart. Skadebekymmer som aldrig riktigt vill bli bra och en flytt i somras som påverkade mitt spel under hösten, rimligtvis. Underkänd.
Fanns det någon särskild match eller någon annan händelse som sticker ut lite?
– Magnus inträde var ett lyft för klubben. Det gav oss en chans till att hålla oss kvar, annars hade vi nog åkt ut direkt. Annars var det en säsong som mer eller mindre speglas i vår sista match mot Sölvesborg. Stolpe ut. Men, man får vad man förtjänar. Vi tränade för dåligt, tappade spelare och glädje samt förlorade vår identitet. Back to basic 2025.
Det har varit en lång säsong för er del. Så hur är den personliga formen just nu?
– Sådär, men har tid att läka nu och fokusera på jobb.
Om vi nu blickar framåt mot 2025, hur ser planerna ut för dig personligen?
– Jag ska fortsätta min civila karriär och hjälpa Simrishamn så mycket det går och bidra med det jag kan. Jag tror det blir ett roligt 2025.
Om du hade kunnat bli proffs och mer eller mindre kunnat välja klubb, vart hade du i så fall velat spela?
– Hade kunnat tänka mig Inter Miami och spela med Messi.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se

