Influensadrabbat Vinslöv tvingas till spel – ”Ansvarslöst av Aranäs”
Efter att ha drabbats av influensa i laget tappar Vinslövs HK ett flertal spelare inför bortamatchen mot Aranäs.
Försöken att flytta matchen misslyckades.
– De ser väl sin chans att ta revansch efter att ha torskat med nio bollar i Vinslöv, säger Elias Holmström – en av få i startsjuan som kan spela.
Under helgen har spelare efter spelare efter spelare, och tränare efter tränare, ringt in sig sjuka med influensasymtom.
Smittan inom laget har spridit sig ordenligt.
– Det enda ansvarsfulla hade varit att ställa in matchen. Dels av hälsoskäl för vi kommer säkert med spelare som innebär en smittorisk. Jag kan tycka att det är ansvarslöst av Aranäs gentemot sina egna spelare att tvinga oss till spel, säger Holmström.
Vars Vinslöv måste spela matchen för att inte tvingas lämna WO – och därmed blir uteslutna ur serien.
– Vi har fått ringa in juniorer och spelare som inte spelat på den här nivån för att få ihop en trupp. Juniorlaget hade match i Helsingborg idag och det är egentligen orättvist mot dem att spela mot lag på den här nivån. Jag tycker allvarligt talat att det är bedrövligt att vi tvingas spela av många anledningar, även ur ett sportsligt perspektiv. Aranäs ser vill sin chans att ta revansch efter att ha torskat med nio bollar i Vinslöv, men de riskerar att själva smittas och bli sjuka inför sin fortsättning.
Aranäs är ett av lagen som utmanar Vinslöv om en kvalplats till Handbollsligan.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se