Philip Andersson om succéstarten i Ariana FC: ”Vi ska ligga i toppen”
Tre matcher.
Tre hållna nollor.
För Philip Andersson har inledningen i Ariana FC verkligen varit av positiv natur.
– Ariana ska uppåt, säger Andersson.
Att de sjungs och stojas i omklädningsrum efter segrar är (numera) inget konstigt.
Det vrålas om tre poäng, att allt blir bättre varje dag eller och att ”segern är vår”. Men när Ariana vinner matcher är det mer än så.
Det är nationaldag, skatteåterbäring, skolavslutning, befrielsedag och studentskiva – samtidigt. Och mitt i allt står sportchefen, och klubbgrundaren, Omid Hushmand och eldar på som att han ska ut i krig och erövra en kontinent.
Nyss har Hässleholms IF monterats ned bit för bit. Segern med 3-0 var hur trygg som helst och byggt på en väldigt solid defensiv.
Med Philip Andersson som mittback och Alexander Blomqvist samt Oskar Sverrisson vid sidan om har Ettan sin mest rutinerade backlinje genom alla tider. Lägg därtill Brwa Nouri som kapten i sexan-rollen så har Ariana något de aldrig haft den här nivån tidigare: sin främsta styrka i det bakre ledet.
Visa detta inlägg på Instagram
Efter 17 säsonger i Landskrona BoIS har Philip Andersson blivit en viktig del i det Ariana FC.
Nu känns det tryggt. En faktor som kanske inte varit förknippad med Ariana tidigare, åtminstone inte på aktuell nivå. Under sina två säsonger i Ettan har laget släppt in 41 respektive 46 mål på 30 omgångar. Lagen som vunnit serien har släppt in 18.
– Det känns stabilt. Mot spelskickliga lag, som Hässleholm senast, har vi blivit väldigt baktunga och egentligen lite för låga. Vi har för bra spelare för det egentligen. Samtidigt handlar det om att vinna matcher och kan vi låta motståndarna göra sin grej utan att för den sakens skull skapa chanser så får det bli så.
I just Hässleholmsmatchen senast hade göingelaget ett rejält större bollinnehav. De få gånger det höll på att bli farligt tog Ariana en frispark eller ett gult kort. Bland annat fick Andersson en varning.
– Kommer vi snett på det får vi sparka ner dem och ta konsekvenserna…
Tre hållna nollor i de tre första seriematcherna. Vad betyder det för gruppen och laget?
– Det är väldigt skönt. Vi höll knappt nollan i någon av träningsmatcherna. Nu kan vi jobba utifrån det här.
Hur har det varit för er tre; du Blomqvist och Sverrisson att hitta kemin?
– Sverrisson har jag spelat med tidigare och Blomqvist hade jag bra koll på efter alla år. Det tog ett par veckor, sedan satt samarbetet.
Ni är alla runt 30-strecket också? Är det tre 30-årskrisande ungtuppar med varsin röd Porsche i garaget, skinny jeans och färgade tinningar – eller är det tre lugna farbröder?
– Vi är lugna. Och vi vet vad vi får av varandra. Ingen gör det oväntade på planen och vi är i grunden ganska ”tråkiga” spelare.
Det finns väl inget tråkigt med mittbackar? Det är väl det finaste och sexigaste som finns!?
– Jo, så är det kanske.
Hur är det intryck av Ariana som förening annars?
– Det är som jag hade föreställt mig. De är en familjär förening med ett fåtal personer som lägger ner hela sin själ i det. Det är en liten skara i organisationen som sliter varje dag. Sköter man korten rätt fungerar det även på den här nivån.
– Sedan är Ariana en klubb som inte är nöja med att ligga i Ettan. Ariana ska uppåt. Vi ska ligga i toppen, men Ettan är en svår serie. Kommer man in i en dipp gäller det att komma ur den snabbt.
Hur mycket tränar du med laget?
– Vi tränar fyra dagar i veckan, med start 15.30, så jag är hemma lagom till familjemiddagen. Allt fungerar bra att kombinera; jobb, fotboll och familj.
Under långfredagen spelar Ariana sin fjärde match i Ettan Södra. Då väntar Ängelholm på bortaplan.
26 april ska Philip Andersson tackas av på Landskrona IP i samband med BoIS match mot Sandvikens IF.
– Det ska bli en fin stund för att tacka klubb och supportrar. Att tacka supportrarna är viktigast för mig.
Ekmarks 22 punkter efter Arianas kross av Hässleholm: ”Superettan 2026? Varför inte?”
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se