BoIS säkerhetsansvarige om stöket under Skånederbyt
Trots inkastade föremål och matchavbrott var Landskrona BoIS säkerhetsansvarige, Mats Aronsson, överlag nöjd med såväl säkerheten som arrangemanget under Skånederbyt. Han menar att man följde det regelverk som finns, och förklarar grunden till de uppstådda situationerna under matchens gång.
– Det allra viktigaste för mig är att ingen skadar sig och att det är så tryggt som det kan vara att gå hit på IP.
Mats Aronsson är säkerhetsansvarig på Landskrona BoIS matcher och var således ansvarig för att kvällens Skånederby skulle vara säkert för såväl på läktarna som nere på planen. Trots att matchen avbröts vid flera tillfällen på grund av inkastade föremål var han positiv till arrangemanget.
– Det var en dramatisk dag får man ju säga, men arrangemanget gick faktiskt ganska bra. Vi hade problem med inkastade föremål och det var det som föranledde att det blev ett matchmöte. Sedan funderades det på många håll under det matchmötet. Domarna ville ha sin trygghet säkrad, och det var det som tog lite tid.
I högtalarna förkunnade man att matchen var avbruten efter hemmalagets kvittering under den första halvleken. Aronsson berättar att det rent formellt inte blev paus i det läget, men att det berodde på att domarna hann blåsa igång matchen igen innan den informationen nådde dem.
– Det var inte då det blev paus, men då kom det också in ett föremål. Det är meningen att det ska bli en paus, men vi når inte fram till domarna från hytten så det blir inget då. Vid nästa tillfälle som det kastas in saker blir det ett ”cooling break”.
– Sen är ju regelverket tydligt, kastas det fler gånger ska man ha ett matchmöte. Det gör det också. Då kastas det från BoIS-sidan, en halvfull PET-flaska har jag fått höra, som kommer ganska nära domarens huvud. Det är då det hålls ett matchmöte.
Aronsson förklarar att det handlar om domarnas säkerhet, och att det i första hand är de som fattar beslutet kring hur arrangemanget ska fortgå.
–Domarna behöver tid att konferera om saken, vad som har hänt och så vidare. Det får vi acceptera, det handlar om deras trygghet och säkerhet.
Var det inkastade föremål från båda klackarna?
– Ja det var det. Jag tror att det blev 2-2 till sist i inkastade föremål, men jag är inte helt säker.
Aronsson var mycket tydlig kring att han inte ser problematiken kring de inkastade föremålen som en fråga om klackarnas misskötsel. Snarare handlar det om individer i annars välskötta supportergrupperingar som ligger bakom avbrotten.
– Jag tycker inte att klackarna generellt missköter sig. Det eldas och det är förbjudet att elda, det vet alla. Men det är inte dålig stämning. Det är ingen jätteaggressiv stämning, upplever inte jag i alla fall. Utan det är ju… Jag tycker nästan att det är en publikfest från båda sidor.
Trots matchavbrotten, matchmötet och de inkastade föremålen menar Aronsson att säkerheten generellt sett var god. Att tonläget stundom var högt under matchens gång var också det värsta som hände sett till konfrontationer mellan respektive lags supportrar.
– Jag är nöjd, det är ingen som har kommit till skada och vår säkerhetsplan höll. Klackarna har varit separerade hela tiden, det har varit lugnt innan, och det har varit lugnt under matchen. Det har också varit lugnt efter matchen har jag fått höra.
– Jag är jättenöjd. Det allra viktigaste för mig är att ingen skadar sig och att det är så tryggt som det kan vara att gå hit på IP.
Foto: Mauri Forsblom
Lundblads fem intryck från BoIS–HIF 3–3: Asare fullbordade historisk BoIS-upphämtning