Ekmarks 13 punkter efter Alingsås-Axel Månsson 31-37: ”Som ett kärnkraftverk som måste kyla sina reaktorer”
IFK Kristianstad bortabesegrade Alingsås med 37-31.
Christoffer Ekmark summerar i 13 punkter.
1. Matchbilden
10 min: 5-8
20 min: 10-14
30 min: 14-19
40 min: 20-24
50 min: 26-30
Finito: 31-37
2. Axel Månsson 1
13 mål.
100 assits.
Kung.
3. Axel Månsson 2
Han kunde dominera matcher på samma sätt i Allsvenskan med LUGI.
Nu när han fått mycket bättre spelare vid sin sida börjar alla att fatta hur bra han egentligen är.
Tänk er då när han får spela i landslaget. Det är kanske först då vi verkligen börjar förstå…?
4. Axel Månsson 3
För någon som inte kan handboll som de aktiva kan handboll, förmodligen inte mer än ni som läser dessa rader, så skulle det vara förmätet att peka på saker i Axels spel som förklarar hans storhet.
Så jag gör det…
Jag har alltid fascinerats av hans sätt att leka handboll. Jag har sett honom i Lödde, i LUGI, i U-landslagen, i Åhus – och nu i Kristianstad. Jag har sett honom lattja på H65:s träningar, i tomma hallar och i korridorer innan matcher.
Det som slår mig, alltså verkligen rycker tag i mig, är sättet som han leker handboll på. Skipagötu fast mindre circus. När man tror at en situation är slut och att alla vägar är stängda – då hittar han nya. Det ser ut som Matrix-handboll. Han har blicken åt ett håll, armen åt ett annat och kroppen åt ett tredje. Han lattjar och skjuter ibland bara för att avdunsta energi, som ett kärnkraftverk som måste kyla sina reaktorer.

5. Axel Månsson 4
Är kanske inte nyttigast i världen som etta i försvar och jag ska absolut inte bedöma detaljer i hans försvarsspel. Men det är onekligen av stor nytta för IFK att ha honom på banan när man ska sätta igång sitt tryckspel och andrafasspel – som man så väl uttalat vill bli bättre på.
En sak är jag säker på dock. Han är bättre än Stycket som etta (kanske även som tvåa?). Det var onekligen feelingen åtminstone efter att ha sett andra halvlek mellan Sävehof-Önnered.
6. Axel Månsson 5
Han hade ett citat i TV-intervjun med kommentatorn Christoffer Pihl Svensson där den senare tog upp den färska landslagsplatsen.
”Jag är en lika bra landslagsspelare som för två dagar sedan” sa Månsson.
Det tror jag inte ett dugg på.
De har bytts ut ett antal miljarder celler i Månssons kropp sedan dess. Inte minst i hjärnan. Och vetskapen om att man nått landslaget borde rimligtvis påverka en människa positiv.
Kanske är det psykologi.
Kanske är det biologi.
Kanske är det bara en korkad idiotisk teori – men jag står fast vid den: Albert Månsson blev en (lite) bättre handbollsspelare bara av uttagningen. Han tittar sig i spegeln och ser en landslagsspelare.
7. Einar Adalsteinsson
Visst har han fått in en växel till?
8. William Höghielm
Inledde starkt, men hamnade tidigt på bänken.
Anledningen: knäproblem.

9. Gzim Salihi
Handbollsspelare är ibland dumsnälla.
Som hundvalpar.
Oförargliga och söta – oförmögna att slita annat i stycken mer än tofflor.
När Gzim Salihi bankade Adalseinsson i huvudet- riktigt fult- och fick rött kort med 20 sekunder kvar. Islänningen låg sänkt på marken med en knäckt nos och flera IFK-spelare bröstade upp sig mot Alingsåsaren.
Där hade de runnit över för mig. Adrenalinet hade kokat över.
Idioten i mig hade tagit över och tagit en natt eller vecka i den lokala isoleringscellen för att få någon form av omedelbar vedergällning.
Alternativet är att vänta till hemmamatchen senare i vinter och redan på uppvärmningen peka på Gzim och tejpa knogarna.
Lyckligtvis blev jag inte handbollspelare. Men fråga en flock division fem-sex-spelare (och domare) så kan de intyga.
Hur som helst: det skulle inte förvåna om även denna händelse till slut också anmäls vidare och att Gzim kanske får ett par matchers avstängning framåt jul.

10. Kaffe kaka
Femte raka!
11. Hayder Al-Khafadji
Finns det någon målvakt som sprattlar mer när han räddar?
Kändes stabil under sina 60 minuter hur som helst.
12. IFK Kristianstad utan Axel Månsson
Jag är väldigt fundersam på vad det skulle innebära. Någon dag kommer han att vara sjuk, skadad eller såld. Vad händer då?
13. Fortsättningen
Sävehof hemma på lördag. Mitt tips: 34-28.
Sedan ska laget ut i Europa.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se