Staffanstorpsanfallaren inför kvalet mot Halmia: ”De här matcherna man väntat på”
Efter dramatiken i Supertreans sista omgång blev det kval till Division 2 för Staffanstorp United.
Skånesport har kollat läget med lagets anfallare Douglas Dahlström.
– Det ska bli grymt kul, säger han till Skånesport.
Staffanstorp Uniteds sista veckor av Supertrean-säsongen blev en berg- och dalbana.
• Efter den starka segern mot IFK Malmö i den tredje sista omgången ledde de serien.
• I näst sista omgången blev det dock ”bara” 2–2 hemma mot nedre mitten-laget LB07.
• I sista omgången slog de IFK Simrishamn med 1–0 borta och var i serieledning in på stopptid, då Lilla Torg FF avgjorde sent borta mot Veberöds AIF och tog hem seriesegern.
Andraplats och kval för Staffanstorp, därmed.
– Vi tränar alltid hårt och gör vårt bästa. Vi fick en liten motgång mot LB. Det kändes som att det var en stor match – mycket att spela om, många känslor inblandade. Men det är bara att titta framåt och göra det bästa av det som är kvar, säger Douglas Dahlström.
Det var många i publiken som följde Lilla Torgs match och Staffanstorpsspelarna märkte vad som hade hänt när nyheten om Samuel Möllers seriesegrarmål spred sig runt planen.
– Men vi sa innan matchen att vi inte skulle lägga vårt fokus på det. Det skulle bara var tre poäng i vår match. Allt annat var bonus, säger Dahlström.
Vinsten mot Simrishamn gjorde i alla fall att det blev kval för Staffanstorp – hade de inte vunnit matchen, hade de slutat fyra.
– Det var en krigarmatch rakt igenom. Vi har satt en stabil grund bakåt och fått till ett solitt försvarsspel som börjar uppifrån med press. Det ledde till tre poäng mot Simrishamn.
Sett till serieledningen inför näst sista omgången skulle man kunna se Supertrean som en förlorad förstaplats för Staffanstorp United, men å andra sidan var laget och nykomling.
Och så har vi den detaljen att de ju låg näst sist efter sju omgångar.
Sedan förlorade de INGEN av sina 14 sista matcher. Hade serien inletts i juni, hade de vunnit ganska klart.
– Vi tror på det vi gör. Vi kommer alltid att spela vårt spel, meddelar Dahlström, som kom till Staffanstorp från IF Lödde i Supertvåan inför säsongen. Han bor i Lund och pluggar i Malmö, men kommer från Stockholm.
Har du kunnat tro att det skulle gå så här efter åtta omgångar?
– Med tanke på starten var tankarna att vi skulle säkra kontraktet. Men vi gick samma som grupp och vände på skutan. Nu har vi skapat något som jag inte ens kunnat drömma om efter åtta omgångar.
Dahlström har gjort 19 starter för Staffanstorp under säsongen i Supertrean.
Det har inte blivit lika många mål i år (fyra) som det Lödde i Supertvåan förra året (åtta), men den snabbe anfallaren har varit en mer eller mindre given del av en hårt jobbande – och framgångsrik – elva.
– Jag kommer alltid att göra mitt bästa och kämpa till 100 procent. Jag lägger alltid laget först. Kommer mål och assist, så kommer de, säger han.
– Som offensiv spelare vill man alltid göra poäng. Det har inte blivit så många mål som jag hoppats på, tillstår han.
Kanske blir det mål mot det spelskickliga Halmia i första omgången av kvalet?
Och kanske blir det avancemang till andra och avgörande kvalrundan för Staffanstorp?
Det får vi se med början på lördag, då den första matchen i dubbelmötet spelas i Halmstad.
– Det ska bli grymt kul. Det är de här matcherna man väntat på att få spela. Det är roligast när det betyder som allra mest, säger Douglas Dahlström.
Foto: Staffanstorp United
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se