Klart: Nikola Roganovic till Gummersbach
19-årige Nikola Roganovic har redan blivit landslagsspelare och kommer näsa säsong att bli utlandsproffs.
Affären med Bundesligalaget Gummersbach är nu hemma – och offentlig.
Klubben skriver:
”HK Malmö kan idag meddela att Nikola Roganovic är klar för VfL Gummersbach från och med nästa säsong.
Vi är stolta över att ännu en gång se en HK Malmö-spelare ta steget ut i Europa. Nikola har under sin korta tid i klubben bidragit med professionalism, energi och en vinnande inställning – egenskaper som kommer att ta honom långt även i Bundesliga.
Vi tackar Nicola för hans insatser i HK Malmö tröjan och önskar honom all lycka i den fortsatta handbollskarriären”
Kontraket är skrivet på tre år.
– Nikola är en enorm talang. Vi är glada att en spelare av hans kaliber har valt oss och är entusiastiska över vår framtid tillsammans. Han kommer att passa perfekt in i vårt lag, säger hans blivande huvudtränare Gudjon Valur Sigurdsson.
VfL:s VD Christoph Schindler tillägger:
– Vi är mycket stolta över att Nikola har valt VfL Gummersbach. Det är ingen hemlighet att han är en av de största och mest lovande handbollstalangerna i världen och var mycket eftertraktad. Det är desto mer fantastiskt att vi och VfL Gummersbachs fans kommer att se honom i VfL-tröjan nästa år.
Nikola kommenterar själv:
– Jag är väldigt glad över att komma till VfL Gummersbach nästa säsong och spela inför dessa underbara fans. Jag gillar kulturen i den här klubben och atmosfären i SCHWALBE-arenan. Det är därför jag verkligen ser fram emot att spela inför den här publiken nästa år med mina framtida lagkamrater.
Foto: Nastasja Kleinjung
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se