Kaptenen och ytterligare två spelare förlänger med BHSK
Bosnien Hercegovinas SK klarade sig kvar i Supertrean via kval. Nu formeras laget inför nästa säsong.
Lagkaptenen Saban Pehilj (bilden ovan), Edvin Dedovic och målvakten Kevin Alin stannar i klubben.
Föreningen meddelar nyheterna via sin hemsida.
Saban Pehilj gjorde 11 mål på 17 matcher den gångna säsongen i Supertrean, samt mål i samtliga tre kvalmatcher (totalt fyra).
– Jag ser mig själv som någon som ska hålla ihop gruppen – visa vägen med min erfarenhet och mitt beteende. Jag vill vara den som lugnar när det stormar och som höjer nivån när det behövs. Som spelare kommer jag fortsätta bidra med mål, men ännu viktigare – med ledarskap, kommunikation och kravställning. Det är så man bygger vinnare, säger han på ”Bosnas” hemsida.
Edvin Dedovic är en 18-åring som kom till BHSK från Landskrona BoIS ungdomslag i somras. Han spelade sju seriematcher under hösten, varav sex från start.
– Mitt mål är att fortsätta utvecklas som spelare och hjälpa laget så mycket jag kan. För laget handlar det om att ta Bosna så högt upp i tabellen som möjligt och försöka nå division 2. Det är dit vi siktar, säger Dedovic.
Kevin Alin beskrivs av klubben som ”en av Division 3:s absolut bästa målvakter”. Han stod i 21 av 22 seriematcher och har nu kommit överens med klubben om att stanna i två år till.
– Det ska bli kul att fortsätta jobba med Adnan (Zukancic, tränare)! Han kom in sent under säsongen men gjorde det riktigt bra. Nu får han chansen att sätta sin egen prägel och spelidé fullt ut, och jag är säker på att det kommer bli bra, säger Alin.
Foto: Lola Nilsson
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se

